• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
17 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Politica Administratie

Taxa turistică pentru cei care aleg Constanța și Mamaia, în consultare publică

28 martie, 2023
in Administratie
5
Plajă de pe litoralul românesc. FOTO Cătălin SCHIPOR

Plajă de pe litoralul românesc. FOTO Cătălin SCHIPOR

51
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Taxa de dezvoltare și promovare a turismului din Constanta și Mamaia a intrat în consultare publică. În acest sens, Primăria a publicat marți, 28 martie a.c., proiectul pentru modificarea și completarea HCL numărul 614/2022, privind stabilirea impozitelor și taxelor la nivelul municipiului.

Cei care vor alege Constanța sau Mamaia ar putea plăti o taxă în cuantum de 1% din valoarea totală a cazării. Dacă până acum taxa era achitată de operatorii economici, de data aceasta ar urma să fie încasată de la turist/persoana care se cazează. „Taxa se datorează de către turist/persoana care se cazează corespunzător perioadei de ședere în structura de cazare turistică din municipiul Constanța, inclusiv stațiunea Mamaia“, se arată în proiect.

Propunerea a venit din partea operatorilor din turism.

„La propunerea operatorilor din turism, se introduce o nouă activitate pentru care se datorează taxă de dezvoltare și promovare a turismului, aceea de cazare turistică. Totodată, s-a propus transferarea ca obligație fiscală a componentei procentuale aplicată la valoarea totală a cazării/tarifului de cazare, exclusiv TVA, de la operatorii economici, respectiv persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale, întreprinderi familiale și persoane juridice ce au în proprietate sau dețin, cu orice titlu, structuri de primire turistice cu funcțiuni de cazare în municipiul Constanța, inclusiv stațiunea Mamaia, clasificate de autoritatea centrală cu competențe în domeniul turismului, în sarcina persoanei/turistului care se cazează și care datorează această taxă pentru șederea într-o unitate de cazare“, conform raportului din proiect.

Obligația operatorilor economici în privința taxei de promovare

„Operatorul economic, indiferent de forma de organizare, care administrează complexuri hoteliere sau structuri de primiri turistice cu funcțiune de cazare, după caz, clasificate de autoritatea centrală cu competențe în domeniul turismului, are obligația de a calcula, reține și vărsa taxa la bugetul local, până la data de 10 inclusiv a lunii în curs, pentru luna precedentă în care a obținut venituri din prestarea serviciului de cazare turistică, dată până la care are și obligația depunerii declarației de impunere“, se mai arată în document.

Totodată, au fost adăugate, la capitolul „Cazare turistică“, taxele pentru:

  • Complexurile hoteliere (5.000 de lei/an)
  • Hoteluri, hoteluri – apartament (4.000 de lei/an)
  • Moteluri, vile turistice, cabane, bungalouri, sate de vacanță, campinguri, pensiuni turistice și pensiuni agroturistice și altele asemănătoare cu peste zece camere de cazare (3.000 de lei/an)
  • Moteluri, vile turistice, cabane, bungalouri, sate de vacanță, campinguri, pensiuni turistice și pensiuni agroturistice și altele asemănătoare cu până la zece camere de cazare inclusiv (1.500 de lei/an).

„Complexul hotelier reprezintă structura de primire turistică cu funcțiuni de cazare care cuprinde în perimetrul ei una sau mai multe structuri de primire turistice cu funcțiuni de alimentație publică, precum și structuri de primire turistice cu funcțiuni de agrement turistic, toate aflate în administrarea aceluiași operator economic“, se mai arată în proiect.

Vezi aici proiectul și modificările ulterioare.

Context

George Măndilă, președintele Consiliului director al Organizației de Management al Destinației Mamaia – Constanța, a spus în data de 3 martie a.c., în cadrul unui interviu acordat Focus Press, că municipiul Constanța urmează a fi zonat din punct de vedere turistic, iar afacerile din zona turistică vor trebui să plătească taxa de promovare turistică.

Acesta a precizat că, în prezent, taxa de promovare turistică este plătită de către locuitorii din stațiunea Mamaia.

„În momentul de față, numai hotelurile achită taxa de promovare. În stațiunea Mamaia o achită toți, inclusiv proprietarii de apartamente. Reprezentanții SPIT au spus în felul următor: că este normal, atâta timp cât locuiesc în stațiune și aceasta oferă un anumit spectacol turistic, să achite și ei această taxă de promovare“, a mai adăugat George Măndilă.

Totodată, în cadrul interviului, acesta a precizat că va fi organizată o dezbatere publică pentru această taxă de promovare.

„Vom intra într-o dezbatere publică cu toată această taxă de promovare. (…) Ea este instituită la nivelul vechii hotărâri de Consiliu Local, din 2013. Taxa asta nu se plătește de ieri, de azi, se plătește de vreo zece ani această taxă de promovare. (…) Putem să considerăm și așa, că este discriminat cel din Mamaia, dar sunt păreri pro și contra. Probabil, într-o lună de zile va avea loc dezbaterea publică. (…) La dezbaterea publică, în funcție de cum sunt organizate vocile, se poate institui o taxă sau se poate scoate“, mai spunea Măndilă.

Petruț IACOB

Citește și:

VIDEO. Vor plăti toți constănțenii taxa de promovare turistică? George Măndilă: „Probabil într-o lună de zile va avea loc dezbaterea publică”
Tags: ConstanţafocuspressGeorge Mandilahoteluri mamaiaMamaiaOMD Mamaiastiritaxa turisticaturisti Mamaia
ShareTweetSend
Previous Post

Clădirile Grădinițelor 57 și „Azur“, ambele cu risc seismic, vor fi reabilitate și modernizate

Next Post

România – Belarus 2-1: Succes cu emoții pentru “tricolori” în preliminariile EURO 2024

Alte Stiri

Politica

GALERIE FOTO. Președintele Nicușor Dan, în vizită la persoanele afectate de EXPLOZIA cauzată de drona rusească

30 mai, 2026
67
Ultima Ora

Oficial: Ionel Dia îi va lua locul demisionarului Daniel Learciu în Consiliul Județean Constanța

29 mai, 2026
126
Ultima Ora

Primarul Dumitru Jeanu cere redeschiderea de urgență a gării CFR Costinești Tabără înaintea sezonului estival 2026

29 mai, 2026
61
Vergil Chițac
Ultima Ora

Constituirea Primăriei Constanța ca parte civilă în dosarul șefului Poliției Locale, aprobată de Consiliul Local. Chițac: „Nu este vorba despre niciun prejudiciu”

29 mai, 2026
173
Administratie

Două grădinițe din Constanța vor fi reabilitate și modernizate prin proiecte de peste 18 milioane de lei

29 mai, 2026
173
Ultima Ora

Consilierii locali din Medgidia, convocați în ședință

28 mai, 2026
122
Reabilitare strada Farului - Foto: Primăria Constanța
Ultima Ora

Noi străzi incluse la reabilitare în Constanța, după amendamentele PSD și Feliciei Ovanesian

28 mai, 2026
395
Administratie

Reacția directorului societății Drumuri Județene la anunțul lui Florin Mitroi privind schimbarea conducerii

28 mai, 2026
444
Administratie

Cum răspunde Vergil Chițac în cazul transferului soției procurorului Niță: ”Nu la recomandarea mea”

28 mai, 2026
1.4k
Next Post
sursa foto: Facebook/ Echipa națională de fotbal a României

România - Belarus 2-1: Succes cu emoții pentru “tricolori” în preliminariile EURO 2024

Comentarii 5

  1. Carmen . says:
    3 ani în urmă

    Prosti cand nu stiu sa administreze orasul inventeaza taxe .De pe timpul lui pazvante chioru Constanta nu a avut primar atat de imbecil precum chitcaiala .

    Răspunde
  2. Amiralu' Pirat says:
    3 ani în urmă

    Dezbatere publica? Ha! Ha! Ha! Pentru constănțeni ori și pentru restul lumii, pentru care chiț chiț nu e primar și nu îl interesează? Cine sa vrea noi taxe BĂ „bratienilor”, care prosteati lumea ca voi nu faceți ca ciuma rosie. Ce naște din Băsescu șoareci maninca și amiral se numește. Hai ca mai ai citeva parcele de dat.

    Răspunde
  3. Alexyz says:
    3 ani în urmă

    Inca o taxa pentru turistil care ar dori sa aleaga Romania, respectiv Constanta ( preturi mari raport calitate) si astfel vor dori o destinstie in afara Romaniei care este ofertanta pret-calitate si chiar mai atractiva ….
    Managementul disfunctional al unor neprofesionisti …
    P.S Plaja din Mamaia a fost distrusa …

    Răspunde
  4. Alexyz says:
    3 ani în urmă

    Un motiv in plus pentru ca turistii care alegeau Romania, respectiv Constanta ca destinatie, vor dori destinatii in afara Romaniei mult mai ofertante raport: pret & calitate si chiar mai atragatoare.
    Management neprofesionist!
    Nu au invatat nimic din sejurul anului 2022!

    Răspunde
  5. George says:
    3 ani în urmă

    Și uite așa turiștii vor evita cazarea in Constanța și Mamaia și vor merge in Mangalia și stațiuni. Ceea ce se face acum in Constanta cu parcarea suprataxata pe timp de vara și taxa de turist la cazare e fix gonirea turiștilor către Mangalia, Vama veche sau mai departe în Bulgaria

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

FOTO/ VIDEO Secretul aurului lichid din Turcia! Cum se produce uleiul de măsline premiat internațional: reportaj Focus Press din Ayvalık

30 mai, 2026

A cui este clădirea devenită focar de infecție pe bulevardul Aurel Vlaicu. Trebuia să fie deja DEMOLATĂ!

30 mai, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.