• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
28 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Actualitate Justitie

Terenul pe care este construit clubul Nuba, scos de pe lista terenurilor puse sub sechestru în Dosarul Retrocedărilor

17 martie, 2020
in Justitie
0
Ionuţ Barbu - club Nuba, Mamaia

Ionuţ Barbu - club Nuba, Mamaia

40
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Dosarul Retrocedărilor, în care fostul primar al Constanţei, Radu Mazăre, a fost condamnat definitiv la 9 ani de închisoare, se referă la o serie de terenuri atribuite ilegal unor persoane, în baza unor falsuri sau a unor evaluări greşite. Instanţa a stabilit că aceste terenuri trebuie să fie recuperate de Primăria Constanţa – în natură sau prin contravaloarea lor. Încă din 2006, când a început procesul în acest dosar instrumentat de procurorii DNA Constanţa, pe o serie de terenuri a fost instituită măsura sechestrului; un astfel de teren este cel pe care a fost construit clubul Nuba din Mamaia.

Terenul este deţinut de omul de afaceri Ionuţ Barbu de la Seaview Advertising, singurul care a reuşit să anuleze sechestrul, prin intermediul avocaţilor săi. Motivul: sechestrul a fost instituit dintr-o eroare. Terenul intravilan, în suprafață de 2518,10 mp, intabulat în CF nr. 44080, cu nr. cadastral 14066, situat în Constanța, C4, figurează și la punctul 10.6 din ordonanța nr. 29/P/2008 din 15 februarie 2008 a Direcției Naționale Anticorupție, prin care s-a decis, pe parcursul anchetei din Dosarul Retrocedărilor, instituirea sechestrului asupra mai multor terenuri din municipiu. Seaview Advertising s-a adresat instanţei în acest caz, arătând că acest teren nu are legătură cu situaţia celorlalte terenuri din dosar; magistraţii au anulat sechestrul. În continuare însă, terenul a continuat să figureze la Cadastru ca nefiind degrevat de măsura sechestrului, situaţie preluată ca atare şi în continuarea procesului din Dosarul Retrocedării.

Aşa se face că, în 2019, avocaţii lui Ionuţ Barbu au întreprins noi diligenţe pentru clarificarea situaţiei, pentru a nu se ajunge în situaţia executării silite pe un teren care – reamintim – a fost scos de sub incidenţa celor din Dosarul Retrocedărilor. Curtea Supremă a hotărât lămurirea dispozitivului Deciziei penale nr. 32/A/2019 (în care se face referire la terenul lui Barbu – n.r.), făcând precizarea că mențiunile referitoare la stabilirea situației anterioare săvârșirii infracțiunilor și cele legate de menținerea sechestrului asigurător nu se referă și la suprafața în discuție. În minuta instanței se arată că aceasta „admite contestația formulată de contestatoarea SC Seaview Advertising SRL împotriva executării deciziei penale nr. 32/A din 07 februarie 2019 a Înaltei Curți de Casație și Justiție, Secția Penală, pronunțată în dosarul nr. 6536/2/2008“; „lămurește dispozitivul deciziei penale nr. 32/A din 07 februarie 2019 a  Înaltei Curți de Casație și Justiție, Secția Penală, în sensul că mențiunile referitoare la aplicarea dispozițiilor art. 397 alin. (3) C.pr.pen. raportat la art. 256 C.pr.pen. și art. 25 alin. (3) C.pr.pen., privind restabilirea situației anterioare săvârșirii infracțiunilor, și cele prevăzute de art. 404 alin. (4) lit. c) C.pr.pen., privind menținerea sechestrului asigurător, nu se referă și la terenul intravilan, în suprafață de 2518,10 mp, intabulat în CF nr. 44080, cu nr. cadastral 14066, situat în Constanța, C4, menționat la pct. 10.6 din ordonanța nr. 29/P/2008 din 15 februarie 2008 a Direcției Naționale Anticorupție“.

 „Noi am anulat sechestrul pe acest teren încă de la începutul dosarului retrocedărilor. Nu îmi explic de ce totuși cartea funciară a reinstituit sechestrul anulat inițial imediat după pronunțarea in Dosarul retrocedărilor. Motiv pentru care am atacat in instanța iar avocații nostrii au reușit sa elimine toate sechestrele prin aceasta ultima decizie”, a declarat Ionuţ Barbu.

A.C.

ShareTweetSend
Previous Post

Medicii de familie recomandă constănțenilor: Limitaţi prezenta la cabinete doar la situaţii care nu suportă amânare!

Next Post

Toate locurile de joacă din Năvodari au fost dezinfectate

Alte Stiri

Actualitate

Un AFACERIST din județul Constanța și-a găsit BUNURILE din casă la VÂNZARE pe INTERNET. Ce se întâmplase…

15 iulie, 2026
714
Curtea de Apel Constanța
Justitie

POVESTE de DRAGOSTE cu NĂBĂDĂI, tranșată în instanță. Agresorul a ajuns la concluzia că vrea la psiholog din cauza suferinței

15 iulie, 2026
359
Vergil Chițac, Horia Constantinescu
Politica

Sancționat la sesizarea lui Vergil Chițac pentru postări pe Facebook, Horia Constantinescu a pierdut un proces cu ANPC și a atacat cu recurs

14 iulie, 2026
431
sursa foto: https://www.denisnetwork.com
Actualitate

SPARGERI cu CĂȘTI de MOTOCICLETĂ: au imobilizat un angajat și au fugit cu 8.500 de lei

14 iulie, 2026
678
Actualitate

Decizie DEFINITIVĂ. Mai mulți consilieri locali de la Agigea, în frunte cu fostul candidat Gabriel Ciobanu, urmează a fi judecați pentru abuz în serviciu

14 iulie, 2026
555
Alina Dan
Actualitate

Alina Dan rămâne la conducerea Spitalului Municipal Mangalia. Decizia este definitivă

13 iulie, 2026
481
Actualitate

Lovitură pentru reclamanții din zona Abator: au pierdut și recursul privind suspendarea autorizațiilor firmei Cambela Prod

13 iulie, 2026
740
Alina Dan, managerul Spitalului Mangalia
Justitie

Alina Dan rămâne la conducerea Spitalului Municipal Mangalia. Decizia este definitivă

13 iulie, 2026
285
Actualitate

Inspectorul ITM Constanța, reținut în urma unui flagrant, și-a recunoscut faptele și a scăpat de arestul la domiciliu

13 iulie, 2026
1.5k
Next Post

Toate locurile de joacă din Năvodari au fost dezinfectate

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Curtea Consituțională amână decizia în cazul sesizării lui Sorin Grindeanu privind OUG pentru programul SAFE

15 iulie, 2026

Percheziții la Constanța și alte județe, la o grupare care fabrica vechime în muncă

15 iulie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.