Circulația rutieră pe Autostrada A2 București–Constanța a fost reluată în condiții normale, după accidentul produs sâmbătă, la kilometrul 160, în dreptul localității Cernavodă, pe sensul de mers către litoral.
Potrivit Centrului INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, în evenimentul rutier au fost implicate trei autoturisme. În urma impactului, două persoane au fost rănite și au fost transportate la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale și investigații de specialitate.
În urma evaluării medicale, au fost identificate două victime minore, ambele conștiente: o fetiță în vârstă de 5 ani și un băiat de 16 ani, dintre cele nouă persoane implicate în eveniment. Cei doi minori vor fi transportați, împreună cu aparținătorii, la Compartimentul de Primiri Urgențe (CPU) Cernavodă, cu ambulanțele SMURD și SAJ.
Pe durata intervenției echipajelor de poliție și a echipelor de salvare, traficul s-a desfășurat cu restricții, ceea ce a dus la formarea unei coloane de autovehicule de aproximativ 7 kilometri pe sensul de mers către Constanța.
Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate cauzele și împrejurările în care s-a produs accidentul. Totodată, șoferii sunt sfătuiți să circule cu prudență, să respecte distanța de siguranță între autovehicule și să adapteze viteza la condițiile de trafic, mai ales în contextul valorilor ridicate de circulație spre litoral.
A.V.



























