CNTEE Transelectrica SA și SMART SA au intervenit rapid pentru repunerea în funcțiune a Liniei 400 kV Constanța Nord – Tariverde, în urma unui stâlp doborât zilele trecute de către un utilaj agricol.
Lucrările întreprinse de către filiala de mentenanță – SMART SA pentru înlocuirea stâlpului căzut au început chiar din ziua producerii incidentului.
Printr-o mobilizare a echipei de intervenție, într-un interval scurt a fost asigurată toată logistica necesară (utilaje, materiale, personal de specialitate) în vederea soluționării eficiente a acestui incident.
„Felicitări colegilor de la Societatea „Smart” – S.A. pentru intervenția promptă! Lucrările s-au desfășurat într-un ritm de lucru susținut, inclusiv pe timp de noapte, respectiv în condiții meteorologice nefavorabile, cauzate de vânt puternic și ploaie”, au transmis reprezentanții Transelectrica.
Astfel, remedierea și punerea în funcțiune a LEA 400 kV Constanța Nord – Tariverde s-a realizat astăzi, 19 septembrie 2022.
A.V.




























