Trei cazuri noi de COVID-19 în județul Constanța. Situația în țară

0
199
sursa foto: zf.ro

Până astăzi, 12 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.275 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.045.390 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 39 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127500,01
2.Arad2368110,02
3.Argeș2747410,04
4.Bacău2609300,02
5.Bihor2928600
6.Bistrița-Năsăud11882-1**0,03
7.Botoșani1419210,01
8.Brașov4368800,02
9.Brăila1330000,01
10.Buzău1258500,01
11.Caraș-Severin1149100,02
12.Călărași1006300
13.Cluj5763110,05
14.Constanța4297030,01
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250610,01
17.Dolj2670400,03
18.Galați2767010,03
19.Giurgiu1103110,04
20.Gorj921700,01
21.Harghita829010,02
22.Hunedoara2287600,02
23.Ialomița1079510,01
24.Iași4244410,03
25.Ilfov4514710,05
26.Maramureș2041900,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2398300,03
29.Neamț1898800,02
30.Olt1462800,02
31.Prahova3547300,08
32.Satu Mare1301610,05
33.Sălaj1095000,02
34.Sibiu2651300,02
35.Suceava2422620,01
36.Teleorman1372100,02
37.Timiș5437720,04
38.Tulcea844210,02
39.Vaslui1599510,01
40.Vâlcea1644900,03
41.Vrancea1069300
42.Mun. București18376650,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe

449*
14
TOTAL1.081.27539

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 2 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ0
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ0
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI0
25ILFOV1
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI0
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA1
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0

TOTAL2

Până astăzi, 34.219 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.07.2021 (10:00) – 12.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 2 decese (2 bărbați), a unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Bacău și Satu Mare.

Decesele au fost înregistrate la categoria de vârstă peste 80 de ani, iar pacienții au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 290. Dintre acestea, 55 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.477.763 de teste RT-PCR și 1.589.829 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 4.032 de teste RT-PCR (1.801 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.231 la cerere) și 7.259 de teste rapide antigenice. 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.