Până pe data de 29 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 48.235 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 26.446 de pacienți au fost declarați vindecați și 3.870 de pacienți asimptomatici au fost externați la 10 zile după depistare. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.182 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), iar dintre acestea, 30 sunt din Constanţa.
Creşterea numărului de noi cazuri de infectare au determinat autorităţile să declare şi Spitalul Municipal Mangalia drept spital-suport COVID, unde vor fi trataţi asimptomaticii şi cazurile uşoare.
După cum am sesizat, litoralul este plin de turişti şi cei mai mulţi dintre aceştia nu respectă recomandările în ceea ce priveşte purtatul măştii sau distanţarea. Ca tare, era doar o chestiune de timp până când unii dintre cei veniţi să petreacă vacanţa la mare să ajungă în spital. Astfel, la Spitalul Medgidia (spital-suport COVID) se află internaţi doi turişti. “Avem un turist din Dâmboviţa, confirmat, şi încă un turist, din alt judeţ, pentru care aşteptăm rezultatul testului”, a precizat, pentru Focus Press, managerul Spitalului Medgidia, Eugen Agliţoiu.
De precizat că turistul din Dâmboviţa se afla cu familia la mare, când a început să prezinte simptome, a fost testat şi a ieşit pozitiv.
A.C.
Citeşte şi: