Bullying-ul este prezent în școlile constănțene, iar efectul lui lasă urme adânci în rândul elevilor. O asistentă din cadrul Serviciului de Ambulanță Județean Constanța a relatat un caz ce ne aduce în prim plan un elev de 14 ani. Povestea lui este una tristă, mai ales că, potrivit relatării acesteia, copilul a fost scuipat, stropit cu lapte și călcat în picioare, la propriu, chiar dacă în zonă se afla un cadru didactic. Relatarea asistentei medicale se încheie într-o notă tristă, dureroasă chiar: ”Îmi cer iertare că sunt parte a unui sistem care nici nu previne, nici nu tratează aceste lacune emoționale”
”Am preluat ieri o victimă în vârstă de 14 ani din UPU Pediatrie (Constanța – n.r.) pentru a o transporta la spital Obregia București. Minor cu tratament psihiatric (antipsihotice, antidepresive şi antispastice), necompliant, ostil, cu multiple episoade de agresivitate verbală și fizică. Post evaluare inițială, în urmă cu aproximativ doi ani, a primit diagnostic de tulburare obsesiv compulsivă. Pacientul a fost însoțit de mama sa, pe tot parcursul transportului, adult care a putut urmări evaluarea, monitorizarea şi procedurile aplicate pacientului. La momentul măsurării parametrilor vitali am constatat că prezenta pe antebrațe leziuni specifice dermatitei iritante, în urma spălării și dezinfectării excesive a mâinilor. Am comunicat cu blândețe fiecare procedură ce urmă să fie efectuată şi i-am explicat copilului că tot ce se petrece în cadrul întâlnirii noastre este în beneficiul său. Față de mine a manifestat o atitudine ireproşabilă, a acceptat fără proteste și montarea unui cateter venos, aşa cum prevede procedura, în vederea transportului interclinic. Am discutat şi mi-a relatat cum, la școală, a fost victima bullyngului. Cum, în pauze, uneori, chiar în imediata apropiere a unui cadru didactic, a fost jignit, scuipat, stropit cu lapte şi călcat în picioare, la propriu. Cum, altădată, a fost descălțat şi i-au fost rupte şosetele sau i-au fost sustrase alte obiecte de uz personal, pe care mama ( părinte în a cărei îngrijire se află) nu şi-a mai permis să i le cumpere. La un moment dat, pe drum, mi-a spus că îi este foame dar ştie că gustările la peco sunt scumpe. Nu vă povestesc ce s-a intâmplat mai departe pentru că este între mine şi acest copil pe care îl port în suflet chiar dacă s-a terminat cazul. La despărtire mi-a promis că se va întoarce la școală şi că se va strădui să nu mai fi greşit. Atât a putut percepe mintea sa, după ce noi am fost surzi la strigătele lui. Îmi cer iertare că sunt parte a unui sistem care nici nu previne, nici nu tratează aceste lacune emoționale. Că nu pot ajuta mai mult un pui de om, menit poate să schimbe o lume pe care noi am pierdut-o cu nepăsarea”, a relatat A.P., asistent medical în cadrul Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ) Constanța.
L.B.



























