Un nou protest a avut loc la ANAF Constanța în cursul zilei de 3 iulie a.c., din cauza eliminării sporurilor salariale intrate în vigoare de luni, 30 iunie, prin Ordonanța de Urgență adoptată de guvernul Bolojan.
„Cerințele noastre sunt legate de salarii. Vrem salarii nu vrem sporuri, vrem să nu mai fim vinovatul de serviciu când în România apare o criză bugetară, vrem să vedem că solidaritatea începe cu ei, pentru că ei sunt vinovați. Vrem să vedem nu numai exemplu de la EXIM Bank. Premierul României a spus că în fiecare zi va da exemplu de reduceri de idemnizații, de consilii de administrație și nu vedem așa ceva. Vedem că bugetarii mici sunt vinovați și ei trebuie să suporte criza asta. Și pentru că vedem că vor să continue cu măsurile protestăm”, a declarat Emilian Marian, președinte sindicatului PUBLISIND.

M.G.



























