Un control efectuat de Protecția Consumatorilor la două azile pentru vârstnici din Prahova a dezvăluit condiții de trai inumane și insalubre pentru cei cazați într-una dintre locațiile respective. Inspectorii au constatat că nu doar mediul în care trăiau aceștia era extrem de neglijat, cu paturi murdare și mâncare preparată în condiții insalubre, ci și faptul că mulți dintre bătrâni sufereau de scabie din cauza condițiilor precare.
Un control recent al Protecției Consumatorilor într-un azil pentru vârstnici din Prahova a scos la iveală condiții inumane și insalubre în care erau ținuți cei 93 de beneficiari. Condițiile de igienă în blocul alimentar erau de-a dreptul alarmante, cu paviment neigienizat și aparate de gătit pline de grăsime. În plus, spațiile de cazare ale beneficiarilor erau într-o stare de neglijență totală, cu paturi ruginite și saltele murdare, lipsind complet confortul și siguranța acestora.
Raportul de control a evidențiat și condițiile igienico-sanitare improprii în zona lavoarelor, risc de accidentare datorat părților ascuțite și lipsa produselor de igienă personală. De asemenea, spațiul de depozitare a alimentelor era insalubru, cu rafturi deteriorate și aparate frigorifice ruginite.
„În urma solicitării Instituției Prefectului Prahova, cu privire la monitorizarea centrelor rezidențiale de îngrijire a persoanelor vârstnice ce aparțin Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Prahova, precum și la verificarea respectării măsurilor dispuse în vara anului trecut, Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC) Prahova a desfășurat, până acum, acțiuni de control la Centrul de recuperare si reabilitare neuropsihiatrică pentru persoane adulte cu handicap, Călinești – Prahova și la Centrul de Asistență Persoane Adulte cu Dizabilități Cireșarii, Ploiești.
Acțiunea, coordonată de vicepreședintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), Sebastian Hotca, a dus la constatarea unor abateri deosebit de grave, la Centrul din Călinești, care au dus la sancționarea și dispunerea, de către comisarii CJPC Prahova, a următoarelor măsuri:
– amenzi contraventionale în valoare totală de 35.000 lei
– oprirea temporară a prestării serviciilor până la remedierea deficiențelor constatate în spațiile de cazare (Corpurile A,B,C, Centrul deținând în total 4 corpuri de clădire), precum și în blocul alimentar din Corpul A.
Menționăm că, în cele 4 corpuri de clădire erau cazați 93 de persoane, cele din cazate în Corpul D aflându-se, în momentul controlului, în carantină (din cauza scabiei), ceea ce a împiedicat accesul comisarilor aici și derularea verificărilor.
De asemenea, CJPC Prahova a informat Instituția Prefectului Prahova cu privire la măsurile dispuse și la necesitatea relocării beneficiarilor.
”Parcă nu se mai termină bătaia de joc față de persoanele aflate în din centrele de îngrijire, iar unii administratori nu au învățat nimic din trecut.
Așa cum am mai spus-o, măsurile de oprire a activității, dispuse de comisarii ANPC, în astfel de situații, cum este și cazul de la Călineşti, Prahova, au scopul de a proteja și de a respecta drepturile beneficiarilor cazați în aceste centre, și de a pune punct unor astfel de practici” – Sebastian Hotca, vicepreședinte ANPC, potrivit realitatea.net.



























