• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
16 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Actualitate

Un polițist cere daune morale fiindcă a fost lovit după ce a intrat abuziv în locuința unui tânăr din Cumpăna, trimis de fosta soție a acestuia

11 decembrie, 2024
in Actualitate
0
1.7k
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Un polițist cere daune de 15.000 de euro după ce a fost ultragiat în locuința unui tânăr din Cumpăna, acolo unde intrase abuziv, fără a avea solicitare oficială și nici mandat. El intrase împreună cu colegii săi, invocând faptul că un copil s-ar fi aflat în pericol (aspect dovedit a fi fals). În realitate, se pare că oamenii legii intraseră la comanda unui ofițer de poliție care ar fi avut (sau încă mai are) o relație cu mama copilului, adică soția bărbatului peste care s-a intrat cu forța.

Acest caz a mai fost mediatizat în urmă cu câteva luni, iar pentru o mai bună informare cu privire la motivul intervenției, am solicitat detalii, în baza Legii 544 privind liberul acces la informații de interes public. Numai că, de la nivelul Inspectoratului de Poliție Județean Constanța, s-a evitat răspunsul la cererea noastră.

Varianta oficială a acestei povești

În data de 20 iulie a.c., în localitatea Cumpăna, în jurul orei 23.00, un echipaj de Poliție s-a deplasat la locuința lui Marius Anăucesei, un tânăr de circa 30 de ani, unde a intrat în locuința lui, întrucât ar fi avut informații cu privire la copilul minor al acestuia, că s-ar fi aflat în pericol.

Oamenii legii au intrat în casă unde, surpriză: copilul era bine, nefiind în niciun pericol. Întrucât tânărul s-ar fi opus ca polițiștii să intre în locuință, a avut loc un conflict în interior, iar unul dintre polițiști, Răzvan Ioniță, a fost lovit în față.

Atunci, tânărul a fost pus la pământ și încătușat, apoi i s-a intentat dosar penal pentru ultraj și chiar a fost arestat.

Ce s-a întâmplat în realitate

Dacă prima variantă pare plauzibilă, se pare că oamenii legii nici nu aveau ce căuta la locuința respectivului. În faza de urmărire penală, avocatul tânărului în cauză a solicitat informații cu privire la intervenția polițiștilor, dacă a fost făcută în baza unei sesizări la 112 sau dacă aveau mandat. Din câte se pare, această cerere a rămas fără răspuns, întrucât la dosar nu a fost depusă nicio probă dintre cele solicitate.

Adică polițiștii nu au acționat nici în urma unui apel la 112, nici în baza unui mandat. Mai mult decât atât, au apărut informații conform cărora cea care a pus la cale totul a fost chiar soția tânărului, cei doi fiind despărțiți faptic, dar nefiind divorțați la data incidentului.

Și mai interesant este faptul că, așa cum a declarat chiar Marius Anăucesei, tânărul în cauză, soția sa a fost învățată cum să procedeze chiar de un ofițer de Poliție, un anume „Mitroi“, cu care aceasta ar avea o relație.

În acest caz se leagă unele aspecte. Femeia voia, de fapt, să ia copilul care se afla, în acel moment, la tatăl lui, conform unui program de încredințare a minorului stabilit de instanță. Referitor la acest aspect, mama tânărului ne-a declarat că au sunat-o pe fosta soție a acestuia să vină să ia copilul, după ce a expirat timpul alocat, însă nu a venit la timp, ci a venit însoțită de polițiști după câteva zile, la ora 23.00, invocând faptul că minorul se afla în pericol, aspect neadevărat, așa cum reiese din probele administrate.

Mai pe scurt, Marius Anăucesei a fost săltat de oamenii legii, arestat, apoi plasat sub control judiciar și trimis în judecată pentru ultraj, fiindcă l-a lovit pe polițistul intrat fără drept în locuința sa.

Revenind în prezent, marți, 10 decembrie, ar fi trebuit să aibă loc primul termen de judecată, însă cauza a fost amânată pentru luna ianuarie.

Se pare că polițistul Răzvan Ioniță care, între timp a fost mutat la Valu lui Traian, s-a constituit parte civilă și cere daune morale în valoare de 15.000 de euro.

Precizăm că, așa cum arătam mai sus, am solicitat informații cu privire la legalitatea prezenței polițiștilor în seara respectivă la locuința lui Anăucesei, însă nu ni s-a oferit un răspuns concret, punctual, ÎN SENSUL CĂ NI S-A RĂSPUNS LA ADRESĂ, DAR NU NI S-A RĂSPUNS LA ÎNTREBARE. În lipsa unui răspuns la întrebarea privind intervenției polițiștilor, putem considera că varianta familiei Anăucesei este valabilă și că oamenii legii au intrat abuziv în acea casă.

Daniel ALBU

Tags: ConstantacopiiCumpanafocuspressipj constantaminoripolitistisotiestiriultrajValu lui Traian
ShareTweetSend
Previous Post

CNI susține că lucrările la Cazinoul din Constanța au fost finalizate

Next Post

Mai multe zone din Constanța, Năvodari și Eforie Sud au rămas fără curent electric

Alte Stiri

Actualitate

Licitația pentru paza Cazinoului din Constanța, ANULATĂ parțial

17 iunie, 2026
26
Florin Alexandru Macarencu
Actualitate

DOSAR și DECIZIE CONTROVERSATE. Accidentul rutier mortal de pe Șoseaua Mangaliei, unde șoferul nu a fost găsit vinovat pentru ucidere, în atenția Curții de Apel

17 iunie, 2026
69
Actualitate

Autorul CRIMEI din CERNAVODĂ, așteptat AZI la Tribunalul Constanța

17 iunie, 2026
0
Actualitate

Investiția de 3 milioane de euro în Tomis Plus a familiilor Maticiuc și Alexa revine în Comisia de Urbanism

17 iunie, 2026
0
Ultima Ora

Încep operațiunile de ranfluare a epavei ASTANA

16 iunie, 2026
23
Actualitate

Șeful Parchetului de pe lângă Judecătoria Hârșova, numit procuror la DNA!

16 iunie, 2026
159
Inculpați din "Fabrica de Moșteniri"
Actualitate

UPDATE. Caracatița notarilor și executorilor judecătorești din dosarul ”Fabrica de moșteniri” speră să scape de măsurile preventive

16 iunie, 2026
890
Sorin Calaigii
Actualitate

DNA a depus APEL în dosarul în care avocatul Calaigii a fost ACHITAT pentru că fapta NU există

16 iunie, 2026
411
Actualitate

UPDATE. FOTO/VIDEO Gruparea din KM 4-5, cunoscută ca Mica Sicilie, la Curtea de Apel Constanța. Unii membri au cerut să fie prezenți prin videoconferință

16 iunie, 2026
1.1k
Next Post
bec curent electric

Mai multe zone din Constanța, Năvodari și Eforie Sud au rămas fără curent electric

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Licitația pentru paza Cazinoului din Constanța, ANULATĂ parțial

17 iunie, 2026
Gabriel MATYAS

SURSE JUDICIARE. DETALII din DOSARUL în care Matyas s-a luat la harță cu un VECIN, care este POLIȚIST

17 iunie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.