Un singur caz de COVID-19, în județul Constanța, în ultimele 24 de ore

0
166
sursa foto: mediafax.ro

Până astăzi, 7 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.078.952 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.043.171 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 89 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2122340,29
2.Arad2362820,12
3.Argeș2736600,24
4.Bacău2603910,09
5.Bihor2923830,23
6.Bistrița-Năsăud1186210,09
7.Botoșani1414600,1
8.Brașov4365260,23
9.Brăila1327530,18
10.Buzău1256900,11
11.Caraș-Severin1145120,27
12.Călărași1004420,09
13.Cluj5748590,23
14.Constanța4290810,17
15.Covasna853400,16
16.Dâmbovița2247210,11
17.Dolj2660420,11
18.Galați2760820,21
19.Giurgiu1101010,13
20.Gorj920400,04
21.Harghita826300,12
22.Hunedoara2286200,12
23.Ialomița1076400,14
24.Iași4236620,13
25.Ilfov4505960,22
26.Maramureș2036420,09
27.Mehedinți833120,14
28.Mureș2392500,14
29.Neamț1892610,2
30.Olt1458700,13
31.Prahova3525650,29
32.Satu Mare1297410,08
33.Sălaj1093100,13
34.Sibiu2647710,27
35.Suceava24181-1**0,08
36.Teleorman1368780,11
37.Timiș5428420,17
38.Tulcea843000,15
39.Vaslui1596600,11
40.Vâlcea1641120,18
41.Vrancea1067800,1
42.Mun. București183461150,19
43.Cazuri noi nealocate pe județe

451*
3
TOTAL1.078.95289

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

** Numărul total de cazuri aferent județului Suceava a fost actualizat.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.