Inspectoratul Teritorial de Muncă Constanța în perioada 26.06.2020 – 01.09.2020 desfășoară „Campania Națională privind identificarea și combaterea cazurilor de muncă nedeclarată și verificarea respectării prevederilor legale în domeniul securității și sănătății în muncă în unități care desfășoară activitate pe Litoralul Mării Negre”.
În acest sens au fost efectuate acțiuni de control care au vizat angajatorii care își desfășoară activitatea pe litoralul Marii Negre atât din punct de vedere al legislație muncii dar și din punct de vedere al securității și sănătății în muncă. O prioritate în aceste controlale a fost și modul în care se respectă măsurile stabilite pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID – 19 de către agenții economici.
În perioada 06-10 iulie, inspectorii de muncă din cadrul Serviciului Control Relaţii de Muncă au verificat un număr de 116 agenți economici, din care 35 de controale s-au inițiat sâmbăta și duminică iar 9 pe timpul nopții. Au fost aplicate 11 sancțiuni contravenționale din care 10 amenzi în cuantum de 169.000 lei și au fost dispuse un număr de 44 măsuri cu termen de remediere a neconformităților constatate.
Pentru muncă nedeclarată au fost sancționați 5 angajatori cu amenzi în cuantum de 140.000 lei fiind depistate 7 persoane care nu aveau încheiate contracte individuale de muncă sau pentru care contractul individual de muncă nu era transmis în baza de date REVISAL. Pentru alți doi angajatori care foloseau copii minori, în calitate de zilieri, pe timpul nopții au fost aplicate sancțiuni în valoare de 12.000 lei.
În domeniul securității și sănătății în muncă în perioada 1- 9 iulie s-au efectuat 115 controale, s-au aplicat 210 sancțiuni din care 7 amenzi contravenționale în valoare de 26.500 și s-au stabilit un număr de 210 măsuri cu termen scadent de realizare. Au fost aplicate inclusiv 2 amenzi contravenționale pe Legea 55/2020 pentru nerespectarea măsurilor pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID – 19.
În general aceste controale au avut ca principal obiectiv respectarea prevederilor Legii 55/2020 privitor la respectarea măsurilor pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID – 19 dar și conștientizarea angajatorilor, a lucrătorilor și mai ales a opinei publice, asupra pericolelor generate de noul coronavirus COVID -19.
M.G.



























