Pop Mihai Bogdan, pedofil fugar condamnat la 10 ani de închisoare pentru infracţiuni sexuale contra minorilor, a fost adus în țară, sâmbătă, din Italia. Acesta îşi va executa pedeapsa într-un penitenciar din România
Ministrul Justiţiei, Alina Gorghiu, a anunțat că bărbatul va rămâne cei zece ani în Penitenciarul Gherla.
„Justiţia s-a făcut până la capăt, iar colegii de la Administraţia Naţională a Penitenciarelor l-au preluat pe Pop Mihai Bogdan şi, după ce îşi va petrece 21 de zile în carantină la Rahova, îl vor duce la Penitenciarul Gherla, unde îşi va ispăşi pedeapsa pentru faptele revoltătoare pe care le-a săvârşit. Este un moment în care se arată că nimeni nu este mai presus de lege şi că toate autorităţile au colaborat eficient pentru a aduce acest individ în faţa justiţiei“, a afirmat Alina Gorghiu într-o declaraţie de presă transmisă de Ministerul Justiţiei, citată de Agerpres.
UPDATE. Potrivit Poliției Române, în noaptea de 24 spre 25 noiembrie 2023, o escortă din cadrul Poliției Române a adus în țară, din Italia, un bărbat de 47 de ani, din Cluj-Napoca, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de act sexual cu un minor.
Tribunalul Cluj a emis pe numele acestuia un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea, fiind condamnat la 10 ani de închisoare.
Bărbatul figura în evidențele Poliției Române ca MOST WANTED, acesta fiind adus pe Aeroportul Otopeni.
Cel în cauză va fi încarcerat, în vederea executării pedepsei.
V.I.



























