• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
27 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Politica Administratie

Vești proaste pentru 2022: se îngheață sporurile și indemnizația de hrană, iar orele suplimentare nu se plătesc ci se compensează cu libere

17 decembrie, 2021
in Administratie
0
4
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Pe lângă aceste măsuri care afectează angajații de rând din sistemul bugetar, este una care îi afectează pe cei din conducere. Primarii, viceprimarii, președinții de Consiliu Județean și vicepreședinții nu mai primesc indemnizației pentru limită de vârstă până în ianuarie 2023. Noile reglementări au fost luate în ședința de Guvern din data de 17 decembrie printr-o ordonanță de urgență privind unele măsuri fiscal-bugetare, prorogarea unor termene, precum şi pentru modificarea unor acte normative

Proiectul de lege privind stabilirea plafoanelor de cheltuieli pentru anul 2022 și Ordonanța de Urgență privind unele măsuri fiscal-bugetare, prorogarea unor termene, precum şi pentru modificarea unor acte normative aprobate de Guvern fac parte din pachetul legislativ ce va sta la fundamentarea proiectului de buget pentru anul 2022.

Actele normative includ măsuri pentru evitarea dezechilibrelor bugetare și pentru limitarea cheltuielilor, în contextul în care România se află în procedură de deficit excesiv din anul 2020, din cauza deficitului bugetar peste limita de 3%.

Guvernul României respectă angajamentele asumate în relația cu Comisia Europeană de a avea în 2022, un deficit de 6,2% din PIB pe metodologia ESA, ceea ce este echivalentul unui deficit de 5,84% din PIB pe metodologia cash.

Măsuri privind salarizarea:

În 2022, se menține cuantumul brut al salariilor și sporurilor de care beneficiază personalul din administrația publică centrală și locală, inclusiv personalul care ocupă funcții de demnitate publică și funcții asimilate acestora, la nivelul acordat pentru luna decembrie 2021.

  • Vor fi majorate, ca excepție, salariile din sănătate, asistență socială și cele ale cadrelor didactice. Pentru personalul care ocupă funcțiile prevăzute în anexa nr. II „Familia ocupațională de funcții bugetare „Sănătate și asistență socială” ” la Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare, începând cu data de 1 ianuarie 2022 salariile de bază se majorează cu 1/4 din diferența dintre salariul de bază prevăzut de Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare pentru anul 2022, şi cel din luna decembrie 2021. De asemenea, pentru personalul didactic de predare, personalul didactic auxiliar, personalul didactic de conducere şi personalul de îndrumare şi control din învăţământ, începând cu data de 1 ianuarie 2022 salariile de bază se majorează cu 1/4 din diferenţa dintre salariul de bază prevăzut de Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare pentru anul 2022, şi cele din luna decembrie 2021.
  • În 2022, toate sporurile din sistemul bugetar rămân în cuantumul acordat pentru luna decembrie 2021, iar orele suplimentare vor fi compensate cu zile libere.
  • Indemnizația de hrană rămâne la nivelul lunii decembrie 2021
  • Nu se vor acorda premii, decât pentru sportivii, elevii și profesorii îndrumători cu rezultate la olimpiade.
  • Acordarea indemnizației pentru limită de vârstă pentru primar, viceprimar, președinte al consiliului județean și vicepreședinte al consiliului județean se prorogă până la data de 1 ianuarie 2023.

C.S.

Tags: guvernordonantaore suplimentaresalariusporuristiristiri constanta
ShareTweetSend
Previous Post

DOCUMENT Peste 1 miliard de lei scoate Guvernul din rezerva bugetară pentru peste 3.000 de UAT-uri

Next Post

A fost aprobat în ședință de Guvern ajutorul pentru pensionari cu pensii sub 1.600 lei pentru luna ianuarie 2022

Alte Stiri

Politica

Florin Mitroi, despre litigiul pentru terenul de la sursa de apă Caragea Dermen: „Patrimoniul județului Constanța nu este negociabil”

28 iulie, 2026
140
Administratie

Mai bine de două ore, de la Constanța la Costinești. Alternativa Techirghiol, menită să decongestioneze traficul rutier, rămâne frumos desenată pe hârtie

28 iulie, 2026
8.2k
Societate

Noi reguli de circulație în Năvodari – LISTA cu MODIFICĂRILE

28 iulie, 2026
853
Politica

Primăria Constanța reia licitația pentru achiziția a 35 de autovehicule destinate Poliției Locale

28 iulie, 2026
99
Primăria Cernavodă
Ultima Ora

Primăria Cernavodă caută administratori pentru două societăți subordonate: dosarele pot fi depuse până pe 3 august

27 iulie, 2026
226
Ultima Ora

Primăria Lumina anunță că autorii actului de vandalism din Parcul Pelican au fost identificați

27 iulie, 2026
295
imagine cu rol ilustrativ - stațiunea Mamaia
Administratie

PUZ-ul stațiunii Mamaia, blocat în hârtii: între timp, fiecare construiește după cum îl taie capul

27 iulie, 2026
523
Ancuța Belu, primar comuna Mihail Kogălniceanu
Politica

Ancuța Belu, despre nevoile locuitorilor din Mihail Kogălniceanu: „Mai sunt foarte multe de făcut”

27 iulie, 2026
1.2k
Politica

Consiliul Județean Tulcea a lansat licitația pentru amenajarea Falezei Ivan Patzaichin și a digului de apărare

27 iulie, 2026
87
Next Post
Oameni pe stradă. FOTO Cătălin SCHIPOR

A fost aprobat în ședință de Guvern ajutorul pentru pensionari cu pensii sub 1.600 lei pentru luna ianuarie 2022

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

„Nestemate Muzicale”, spectacol dedicat iubitorilor de folclor și muzică, joi la Căminul Cultural

28 iulie, 2026

Poliția a deschis dosar penal după accidentul urmat de incendiu de la Hârșova

28 iulie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.