Ziua Imnului Naţional al României a fost instituită în anul 1998, prin Legea nr. 99/1998, care prevede că această zi va fi marcată de către autorităţile publice şi de către celelalte instituţii ale statului, prin organizarea unor programe şi manifestări cultural-educative cu caracter evocator şi ştiinţific, în spiritul tradiţiilor poporului român, precum şi prin ceremonii militare specifice, organizate în cadrul unităţilor Ministerului Apărării Naţionale şi ale Ministerului de Interne.
Cu aceasta ocazie, purtătorul de cuvânt al Gărzii de Coastă, Andrei Ene a fost ales că cânte, împreună cu soprana Felicia Filip, imnul României.
„Un moment solemn, și cred că am avut cele mai mari emoții din viața mea pe scenă. Am cântat imnul alături de soprana Felicia Filip, în fața domnului ministru și a comandanților tuturor armelor din MAI“ a mărturisit Andrei Ene.
C.S.



























