Țugurai Mustafa este un tânăr care a ucis o femeie, la Năvodari, în timp ce o viola. Ancheta a fost finalizată în decembrie 2025, pe 10 dosarul ajungând în instanță și înregistrat la Tribunalul Constanța. În momentul de față se află pe fond și continuă cercetarea judecătorească. Se așteaptă martorii, care până acum au lipsit, pentru a fi audiați.
Tânărul este din Lumina, iar în noaptea fatidică a dat peste femeia de 48 de ani în spatele unor blocuri din Năvodari, într-o zonă cu vegetație. A strâns-o de gât cu brațul până a leșinat, după care întreținut raporturi sexuale cu ea, normale și anale. În tot acest timp, a continuat s-o strângă de gât până a omorât-o.
Precizăm că femeia era om al străzii, iar agresorul a mai fost în pușcărie tot pentru viol, fiind condamnat când avea 15 ani.
”Prin ordonanţa din data de 17 noiembrie 2025 a Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanţa s-a dispus punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de inculpatul M.Ţ., acuzat pentru săvârşirea infracţiunilor de omor calificat şi viol şi care a fost reţinut pe timp de 24 de ore în cursul aceleiaşi zile.
Din probatoriul administrat până în prezent a rezultat, ca stare de fapt prezumtivă, că în noaptea de 14/15 noiembrie 2025, în jurul orei 23:15, în timp ce se afla în zona din spatele unui bloc de pe str. Cabanei, din orașul Năvodari, jud. Constanța, inculpatul a acostat-o pe victima P.M., în vârstă de 48 de ani, pe care a sugrumat-o şi i-a cauzat moartea prin asfixie mecanică, act de violență exercitat pentru a înlesni întreținerea prin constrângere cu victima a unui raport sexual normal și a unui act sexual anal.
În cursul zilei curente procurorul de caz a formulat propunere de arestare preventivă a inculpatului pentru următoarele 30 de zile, propunere ce a fost trimisă spre soluţionare judecătorului de drepturi şi libertăţi de la Tribunalul Constanţa.
Precizăm că punerea în mişcare a acţiunii penale, reţinerea, arestarea preventivă sau trimiterea în judecată reprezintă etape şi măsuri în cadrul procesului penal, reglementate de Codul de procedură penală, care nu pot în nicio situaţie să înfrângă prezumţia de nevinovăţie de care se bucură oricare justiţiabil”, potrivit Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanța.
VIDEO:
Liliana BELCIUG
Citește și:
VIDEO. Tânărul recidivist, care a omorât o femeie la Năvodari în timp ce o viola, arestat preventiv



























