• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
2 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Video

VIDEO. De ce se stă mult în UPU Constanța? Managerul Raluca Ștefan: ,,Medicii nu coboară de pe secții la timp, pentru a stabili un diagnostic“

23 ianuarie, 2025
in Video
1
Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean Constanța

Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean Constanța

1.5k
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Unitatea de Primire Urgențe (UPU) din cadrul Spitalului Județean Constanța se confruntă cu o supraaglomerare aproape constantă, care afectează semnificativ calitatea actului medical. În 2023, UPU a înregistrat un total de 150.085 de pacienți, o creștere față de anul anterior, când au fost tratați 141.532 de pacienți. O mare parte din această aglomerație este generată și de medicii care nu coboară în timp util la UPU, după cum ne-a declarat chiar managerul interimar al unității spitalicești. Totodată, un alt factor care congestionează actul medical este reprezentat de pacienții care se prezintă cu afecțiuni minore, care ar putea să fie tratate la medicul de familie sau în ambulatorii.

Managerul Spitalului Județean, Raluca Ștefan, ne-a explicat că problemele actuale ale UPU sunt cauzate de mai mulți factori.

„Problemele majore ale spitalului sunt legate de Unitatea de Primiri Urgențe. Știu exact unde sunt problemele. Spitalul este o infrastructură construită între anii 1967 și 1968, pentru un număr de locuitori mult mai mic decât cel actual. Nu s-au făcut investiții semnificative în infrastructura sanitară a județului Constanța, în ultima perioadă. Secția de urgențe, gândită pentru numărul de locuitori de atunci, nu a fost modernizată corespunzător. Mai mult, o parte din Urgență a fost vândută, ceea ce a dus la o reducere semnificativă a capacității. Așadar, nu este de mirare că avem această aglomerație și haos în UPU.

Există un cumul de funcții în secția de urgențe care afectează calitatea actului medical. În primul rând, protocoalele sunt îngreunate de necesitatea de a efectua multe analize de sânge și investigații imagistice, iar medicii, colegii mei, cu riscul să se supere pe mine, nu coboară de pe secții la timp, pentru a stabili un diagnostic corect“, a spus Raluca Ștefan, managerul Spitalului Județean Constanța.

Există voci care susțin că numărul redus al cadrelor medicale poate îngreuna actul medical și duce la creșterea timpilor de așteptare pe holurile unității medicale. Legat de acest fapt, Raluca Ștefan a spus că deficitul de personal se înregistrează la nivelul cadrelor medicale medii, fiind vorba despre asistenți, brancardieri și infirmieri. Posturile vacante au fost deblocate și scoase la concurs de îndată.

„Deficitul de personal se înregistrează la nivelul cadrelor medii: asistenți, brancardieri și infirmieri. Acestea sunt categoriile unde avem cel mai mare deficit. În schimb, la medici, cu puțină bunăvoință, putem acoperi nevoile actuale.

Posturile vacante pe care le-am găsit au fost scoase la concurs, pentru asistenți, muncitori, brancardieri, infirmieri, farmaciști și medici, în măsura în care am reușit să ne încadram în cadrul legislativ existent. Ordonanța a blocat, într-adevăr, unele procese, dar pentru medici există soluții, prin încheierea unor protocoale de colaborare pentru prestări de servicii. Rolul managerului este de a se asigura că echipa medicală respectă legislația, contractele de muncă și procedurile, precum și că respectă drepturile contribuabililor.

Procesul de recrutare s-a încheiat: au fost scoase la concurs 24 de posturi pentru asistenți, din care 18 au fost ocupate, pentru personal auxiliar au fost scoase 18 posturi, din care 13 au fost ocupate. În ceea ce privește medici și farmaciști de laborator, respectiv medicină legală, au fost scoase 18,5 posturi, iar pentru asistenți de radiologie UPU, au fost scoase 7 posturi. Crearea unei echipe complete și punerea în funcțiune maximă a echipamentelor existente sunt esențiale pentru decongestionarea UPU“, a mai spus Raluca Ștefan.

Pentru a diminua presiunea asupra UPU, Spitalul Județean Constanța pregătește organizarea unui ambulatoriu de specialitate integrat. „Lucrăm și la organizarea unui ambulatoriu de specialitate integrat, încercând să convingem medicii că prezența lor în ambulatoriu este obligatorie, conform Ordinului 39/2008.

Începând cu 1 februarie, vom lansa un program în ambulatoriu, care va include toate specialitățile din spital. Deja au început să fie făcute programări, iar pacienții se îndreaptă spre acest ambulatoriu, deoarece UPU este congestionată și mulți vin aici cu afecțiuni care nu necesită urgență – de exemplu, dureri de cap, stomac sau alte probleme minore, pentru care nu există altă opțiune în sistemul public de sănătate. Din păcate, aceiași medici lucrează atât în sectorul public, cât și în cel privat, ceea ce adaugă o presiune suplimentară asupra sistemului public de sănătate.

Ambulatoriul de specialitate integrat trebuie asigurat de fiecare specialitate existentă în secție, prin rotație, între orele 8.00 și 14.00. Medicii din fiecare specialitate trebuie să asigure consultații, în conformitate cu contractul cu Casa Națională de Asigurări de Sănătate“, a declarat, pentru Focus Press, Raluca Ștefan.

Andreea CONDURACHE

Tags: Constantafocuspressmediciraluca stefanSCJUspitalul judeteanstiriupuurgenta
ShareTweetSend
Previous Post

Tânărul care a încercat să-i mintă pe polițiști că nu el era la volan, după ce a fost urmărit pe Soveja, a fost trimis în judecată

Next Post

Partea superioară a unei clădiri de pe Mihai Viteazu a ars din culpa unei femei, iar acum aceasta trebuie să plătească 12.000 de euro: acțiune în instanță

Alte Stiri

Foto cu rol ilustrativ
Video

Președintele CJC, Florin Mitroi, a adus bucurie pentru mii de copii de Paște

10 aprilie, 2026
83
Video

VIDEO. Proiect finanțat prin Programul Interreg NEXT Bazinul Mării Negre 2021–2027, cu sprijinul Uniunii Europene, la Limanu

9 aprilie, 2026
60
Video

VIDEO. Performanță de excepție: un elev din Constanța ajunge la Harvard cu bursă completă. Povestea lui Cristian Coceangă, fondatorul „Politica pentru toți”

9 aprilie, 2026
227
Video

VIDEO. Imagini din momentul accidentului produs în Pecineaga, în urma căruia mai multe persoane au ajuns la spital

9 aprilie, 2026
412
Video

VIDEO. Consilierii județeni, convocați în ședință extraordinară: iată ce s-a discutat

8 aprilie, 2026
255
Video

VIDEO. Am găsit cei mai gustoși cozonaci din Constanța

7 aprilie, 2026
454
Video

VIDEO. Polițiștii au acționat în stațiile de cale ferată din Constanța și în trenuri

7 aprilie, 2026
84
Video

VIDEO. Bătrână de 73 de ani, tâlhărită ziua în amiaza mare, la Tuzla. Autorul a fost reținut

7 aprilie, 2026
156
Video

Medicina de familie, între vocație și responsabilitate: dr. Adina Meșter, un model de implicare în comunitatea constănțeană

7 aprilie, 2026
132
Next Post

Partea superioară a unei clădiri de pe Mihai Viteazu a ars din culpa unei femei, iar acum aceasta trebuie să plătească 12.000 de euro: acțiune în instanță

Comentarii 1

  1. Popa Mihaela says:
    1 an în urmă

    Trebuie schimbat managerul.Sa ia exemplu de la spitalul Tulcea. sau spitalul militar.Omul nu ajunge la urgenta de dragul de a pleca de acasa dar spitalul județean Constanta prefera șpăgile decât sa caute soluții.Aceeași aglomerație era și in Tulcea și după ce s-a schimbat conducerea (menegerul)au inceput sa miște lucrurile și acolo.Medici implicați in rezolvarea cazurilor,asistenți și tot personalul cauta rezolvări in problema bolnavului nu ca in Constanta unde indiferenta și nesimtirea e la cote înalte.Sunt din Constanta și am ajuns sa îmi tratez părinții la Tulcea.Rușine.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

foto cu rol ilustrativ

Pensia ”alimentară” a minorului: despre mitul celor 25% din salariu și limitele calculate pentru a nu deveni sursă de îmbogățire ilegală a celuilalt părinte

11 aprilie, 2026

Legea, aplicată pe litoral: sancțiuni, evacuări și amenzi de 20.000 lei pentru amenajări ilegale de plajă la Năvodari

10 aprilie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2025 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2025 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.