Prezent la acest eveniment istoric, regizorul Erwin Șimșensohn, directorul Teatrului de Stat Constanța a declarat că au fost mai multe decenii de degradare. Acum 14 ani au început abia demersurile de refacere și reconstrucție: „Din păcate, mulți, mulți ani a fost într-o stare de degradare.”
Reinaugurarea sinagogii este, în esență, repararea unei răni morale a orașului. „Este într-adevăr un moment istoric. Este absolut minunat ceea ce s-a întâmplat, faptul că lucrurile au putut fi finalizate și acest monument istoric a fost redat… în mod special constănțenilor”, a mărturisit Erwin Șimșensohn, subliniind că acest lăcaș de cult nu aparține doar comunității evreiești, ci întregii regiuni Dobrogea.
Privind spre viitor, Erwin Șimșensohn și-a exprimat dorința caldă ca acest spațiu să prindă viață nu doar prin rugăciune, ci și prin cultură: „Îmi doresc din tot sufletul… să se poată organiza evenimente culturale, spectacole de înaltă ținută. Ar fi păcat ca acest monument să nu intre într-un circuit cultural care vorbește despre istoria orașului, despre istoria județului și despre istoria comunității care odată a fost una extrem de importantă, aducând o contribuție fundamentală la dezvoltarea acestui oraș.”
Totodată, susține că a purtat discuții cu Sorin Lucian Ionescu, președintele comunității evreiești din Constanța despre o eventuală colaborare pe plan cultural, mai cu seamă susținerea de spectacole cu o anumită tematică la Sinagoga Mare, fie că vorbim de faimoasa stagiune estivală, SEAS, ori evenimente și spectacole organizate de Teatrul de Stat Constanța, și nu numai.
L.M.
Citește și:


























