Fenomen neobișnuit în prag de iarnă! Marea Neagră este plină de meduze, la mal. Imaginile sunt din Portul Constanța, de azi, 12 noiembrie. Explicația vine de la doctorul veterinar Adrian Bîlbă.
”Marea a fost mai caldă decât de obicei, multă căldură s-a acumulat pe timpul verii și o distanță foarte mare în larg a avut o temperatură ridicată, ceea ce a făcut ca meduzele de apă caldă, Rhizostoma pulmo, să supravițuiescă mai mult, să moară mai târziu și în felul acesta, iată, suntem în noiembrie și încă sunt aruncate de brizanți pe mal. Am văzut multe dintre acestea, care acum își termină ciclu biologic, nu putem să spunem chiar că mor, este un ciclu biologic, practic se termină și e în consecință marea abia acum începe să se răcească și începe să nu mai fie tropică, fiindcă asta este important pentru ele, să aibă ce mânca pentru aceste meduze. Iată, suntem în noiembrie și încă mai vedem meduze, pe care obișnuiam să le vedem în august, în septembrie”, a declarat, pentru Focus Press, Adrian Bîlbă, doctor veterinar.
Foto:
L.B.






























