În urma desfășurării unei acțiuni de control, marți, 31.10.2023, la punctul de lucru al SC SILVIAN STAR SRL – cofetăria SILVIAN din Constanţa, de pe strada I.G. Duca nr. 73, Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Constanţa a aplicat mai multe sancțiuni.
Comisarii CJPC Constanţa au:
- aplicat două amenzi în valoare totală de 13.000 de lei,
- au oprit definitiv de la comercializare și au retras din circuitul consumului uman produse alimentare neconforme în valoare de 2.546 de lei,
- au dispus măsura de oprirea temporară a prestării serviciului de alimentație publică, până la remedierea deficiențelor constatate.
Abaterile de la legislație constatate de către comisarii CJPC Constanța, în timpul controlului, au constat în:
- chederele, protecția ventilatorului și rafturile vitrinelor frigorifice erau neigienizate și cu vopseaua exfoliată,
- pavimentele erau neigienizate,
- aparatura (malaxor, cuptoare) avea rugină și erau neigienizate
- produse alimentare nesigure – diverse sortimente de prăjituri -, care nu aveau informații privind data-limită de consum sau data de minimă durabilitate,
- hota este neigienizată și cu depuneri de grăsime,
- recipientele de colectare a rezidurilor menajere nu aveau capac și acționare la pedală, contaminând materiile prime și preparatele culinare,
- erau folosite ustensile nerecomandate în alimentația publică (nu pot fi igienizate) – cuțite cu mâner din lemn, linguri din lemn depreciate,
- unele tăvi aveau depuneri grosiere de arsură și grăsime
- în camera frig, agregatul frigorific prezenta rugină,
- un calorifer avea rugină și praf,
- produsele nu aveau informațiile privind declarația nutrițională, ingredientele și cantitatea lor, substanțele cu efect alergen, pe platforma Glovo.
V.I.















































Cand vezi la tv marii cofetari din America cum fac torturile si prăjiturile îți este este mai mare dragul să urmărești acele emisiuni,iar când vezi filmele făcute de OPC despre firmele patisierilor români te intrebi cu silă oare de câte ori am cumpărat aceste mizerii. Eu când atâta nesimțire evit să mai trec pragul acelei spelunci . Această dugheană
a mai fost amendată si închisă de OPC însă nu a avut niciun efect .Din imagini sa vede cremele,glazurile vin in cutii , Dumnezeu stie din ce chimicale sunt facute , pun un blat crema niste frișcă tot din chimicale ,8 lei prajitura care pe individ il costa maxim 2 lei.In două , trei zile își plătește amenda din banii dați de credulii care consumă asemenea bombe alimentare.Pentru abateri grave care pun in pericol sănătatea publică aceste spelunci trebuie inchise, iar atestatul cofetarilor să fie suspendat așa cum se procedează cu permisul auto.
Adevarat
Totul arata jalnic acolo. De la cladirea in care se desfasoara activitatea- arata ca din lumea 3-a, vitrina frigorifica unde sunt expuse prajiturile – trebuia inlocuita acum 10 ani, iluminatul interior ca pe timpul lui Ceausescu….
Am mâncat acum 1 săptămână acolo și am plecat cu stări de rău și eu și copilul, de-abia am ajuns acasă din cauza prăjiturilor lor