• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
27 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Video

VIDEO & GALERIE FOTO. Eveniment MINAC: Lansarea volumului „Comunitatea britanică din Kustendjie (1857-1882) – Portrete din trecut”, la Biblioteca Județeană Constanța

28 iulie, 2025
in Video
0
Cristian Cealera

Cristian Cealera

159
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

La Biblioteca Județeană Constanța a avut loc luni, 28 iulie a.c., lansarea volumului „Comunitatea britanică din Kustendjie (1857-1882) – Portrete din trecut”, autor Cristian Cealera. Evenimentul organizat sub egida Muzeului de Istorie Națională și Arheologie Constanța (MINAC), este menit să rememorează o perioadă mai puțin cunoscută din istoria orașului Constanța, numit în arhivele britanice Kustendjie.

În perioada 1857 – 1882, în orașul vest-pontic a existat o comunitate britanică formată din aproximativ 100 – 150 de persoane, angajați ai companiei Danube Black Sea Railway and Kustendjie Harbour (DBSR) și membri ai familiei lor.

DBSR a obținut în 1857, de la Imperiul Otoman, o dublă concesiune: construcția căii ferate Kustendjie – Tchernavoda (Cernavoda) și exploatarea micului port Kustendjie, ambele proiecte contribuind la dezvoltarea Dobrogei otomane.

Noul volum semnat de Cristian Cealera, rodul unei activități de cercetare și documentare de peste cinci ani, prezintă portrete ale celor mai importanți membri ai comunității: medici, ingineri, diplomați, funcționari, dar și poveștile de viață ale unor simpli angajați. William Henry Cullen, frații Barkley, Abraham Irwin Bolton, Edward Harris al III-lea, Samuel White Baker, Florence Baker, Edith Perkins, Jack Streaver, Elijah Blunt și Frances Fremoult Sankey sunt doar o parte dintre cei a căror prezență la Constanța este evidențiată în carte.

Comunitatea britanică a contribuit la dezvoltarea economică a orașului în a doua jumătate a secolului al XIX-lea, într-o perioadă în care Dobrogea s-a aflat sub stăpânirea Imperiului Otoman. „Colonia” a continuat să existe la Kustendjie și după anul 1878, însă începând din anul 1882, după ce Statul Român a răscumpărat cele două concesiuni sus-menționate, cei mai mulți membri ai coloniei britanice s-au întors în patrie sau au căutat alte aventuri.

„Volumul de față este botezul lui Cristi Cealera în ceea ce privește cărțile științifice, pentru că este o carte științifică. Avem multe teme și subiecte ce merită cunoscute. Îl felicit pe dinstinsul meu coleg”, a declarat Delia Cornea, directorul MINAC.

L.M.

Tags: Biblioteca JudețeanăbritaniciConstantacristian cealerafocuspressminacStiri
ShareTweetSend
Previous Post

Sorin Grindeanu: Există o nemulțumire în PSD legată de modul de comunicare în coaliție

Next Post

Momente de coșmar pentru turiștii cazați la Casa Roma: proprietarul pensiunii, calmat de polițiști… cu amenzi!

Alte Stiri

Societate

VIDEO „Gogoșeria Puiului”: Gogoșile care au gustul copilăriei au și dimensiuni STAS, să nu se supere nimeni!

2 august, 2026
120
George Măndilă
Video

VIDEO. Sezon cu provocări pentru litoral: Ce spune George Măndilă, președintele OMD Mamaia – Constanța

2 august, 2026
77
Video

FOTO/VIDEO. Mii de oameni au ales Aqua Magic Mamaia pentru primul weekend din august

1 august, 2026
242
Justitie

GALERIE FOTO-VIDEO. UCG Construcții Ecologice, firma fostei soții a procurorului Ștefan, are sediul abandonat. Societatea este urmărită penal

31 iulie, 2026
2k
Dr. Constantin Băjenaru
Video

VIDEO. Dr. Constantin Băjenaru: „Tomisul încă ascunde comori”. De la Edificiul Roman cu Mozaic la hipogeul unic din Dobrogea și termele care pot schimba fața Constanței

31 iulie, 2026
156
Video

UPDATE: A fost ADMISĂ cererea de sesizare a CCR! VIDEO. Daniel Learciu, inculpat în dosarul procurorilor Niță-Ștefan, a plecat de la Înalta Curte. Iată ce a cerut în instanță

30 iulie, 2026
756
Video

FOTO/VIDEO. Accident rutier la Hanul Piraților

30 iulie, 2026
257
default
Video

FOTO/VIDEO. Dan Negru, Irina Baianț și Fanfara Reprezentativă a Forțelor Navale au celebrat Ziua Imnului Național la NIBIRU

30 iulie, 2026
111
Erwin Șimșensohn, director Teatrul de Stat Constanța
Video

VIDEO. Erwin Șimșensohn, provocat să spună care sunt cele mai bune spectacole din cadrul SEAS: „Invit lumea la…”

30 iulie, 2026
215
Next Post
Casa Roma. FOTO: Facebook

Momente de coșmar pentru turiștii cazați la Casa Roma: proprietarul pensiunii, calmat de polițiști... cu amenzi!

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Alertă la Eforie Nord: persoană scoasă inconștientă din mare, în zona Belona

2 august, 2026

Năvodari, pe harta performanței! BOOVIE 2026: șapte ani de poveste, sute de povești, prietenii și premii naționale pentru Liceul Tehnologic „Lazăr Edeleanu”

2 august, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.