Clădirea Cazinoului de pe faleza din Municipiul Constanța începe să strălucească, redându-i-se pe zi ce trece frumusețea de altădată. Fiecare sală a fost personalizată în stil propriu, iar interioarele încep să reflecte eleganța de altădată. În interiorul simbolului orașului de la malul mării se lucrează la foc continuu, echipele de lucrători fiind extrem de atenți la fiecare detaliu.
Simbol al celui mai mare port al României, Cazinoul de pe faleza orașului Constanţa a fost inaugurat în 1910. Lucrările de reabilitare au început în urmă cu patru ani, după mai multe amânări, iar în anul 2024 va fi inaugurată în prezența reprezentanților administrației publice locale și a constănțenilor, cel puțin acesta este termenul înaintat. Cazinoul a fost conceput pentru a fi muzeu. La subsol clădirea adăpostește 3 camere care de asemenea vor fi muzeu, iar la etaj sunt 2 săli mari, sala multifuncțională, sala de spectacole care va primi echipament, scenă, scaune, iar alături va fi încă o sală mare care se numea Sala Oglinzilor, sala de bal.
„La Cazino am speranța că, în luna iulie 2024, va fi inaugurat”, a declarat edilul-șef al Constanței, Vergil Chițac.
Primăria Constanța vrea să aloce bani din bugetul local pentru dotarea Cazinoului, obiectiv ce ar trebui să fie gata reabilitat în vara acestui an, după cum ne-a precizat şi primarul Vergil Chițac. În luna octombrie a anului trecut, administrația locală căuta consultanță pentru dotarea Cazinoului, după ce, inițial, preciza că nu poate discuta despre dotări decât în momentul în care acesta se va afla în administrarea Primăriei Constanța. Viceprimarul Ionuț Rusu a precizat, pentru Focus Press, că vor fi alocate fonduri din bugetul pentru 2024, însă, momentan, nu are cifre exacte. La rândul său, primarul Chițac a declarat că reabilitarea monumentului istoric va fi finalizată în luna iunie a.c., iar pentru Sala Polivalentă, termenul ar fi undeva spre sfârșitul anului.
Lucrările de reabilitare finalizate până în prezent subliniază unicitatea și eleganța arhitecturală a clădirii simbol a Constanței. Clădirea Cazinoului este renovată de compania Aedificia, iar fondurile sunt asigurate de Compania Națională de Investiții prin Ministerul Dezvoltării. După finalizarea lucrărilor, clădirea va reveni administrației publice locale din Constanța.
L.M.