La o săptămână după ce furtunile violente au devastat oraşul brazilian Petropolis, bilanţul a urcat marţi la 186 de morţi, au anunţat marţi autorităţile, în timp ce căutarea a zeci de persoane dispărute continua, notează AFP.
De la inundaţiile şi alunecările de teren provocate de ploile torenţiale de la 15 februarie, salvatorii au găsit cadavrele a „113 femei şi 73 de bărbaţi”, a făcut cunoscut poliţia locală, adăugând că printre acestea „33 de victime au fost copii”. Potrivit Poliţiei, 69 de persoane sunt încă dispărute, număr care a scăzut în ultimele zile, pe măsură ce corpurile au fost identificate sau familiile şi-au găsit rude sănătoase.
Alunecările de teren au distrus zeci de case de pe un deal, iar inundaţiile au făcut ca albiile râurilor să se reverse, smulgând copaci, răsturnând vehicule şi acoperind străzile cu un strat gros de noroi.
A.V.


























