• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
15 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Video

VIDEO. Interviu cu Teo Hira, la un an de când a preluat conducerea RAEDPP: Piaţa Tic Tac va fi demolată şi se construieşte o clădire nouă

31 ianuarie, 2022
in Video, Administratie
1
15
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Directorul Regiei Autonome de Exploatare a Domeniului Public şi Privat Constanţa, Teo Hira, a prezentat în cadrul unui interviu Focus Press bilanţul activităţii la un an de mandat. După doi ani consecutivi pe pierdere, regia reuşeşte să încheie 2021 „pe plus”. „Profitul este de 200 de mii de lei”, a precizat Hira. Nu este un profit mare, însă pe parcursul anului trecut au existat şi investiţii.

În cadrul interviului, Hira a vorbit şi despre faptul că, în 2021, a reuşit să modifice regulamentul în privinţa celor care locuiesc în cartierul Henri Coandă şi astfel să fie diminuat gradul de infracţionalitate. Conform noului regulament, cei care cumulează mai multe amenzi la legea ordinii şi liniştii publice, sunt evacuaţi: „Sunt până în 10 deja evacuaţi, dar nu mai mult de 10, pentru cumul de amenzi”, a precizat directorul RAEDPP.

Vorbind despre soarta Bazarului Ştefăniţă Vodă – care este demolat, Hira a explicat şi ce urmează să se întâmple acolo, mai cu seamă că cetăţenii au răspuns şi unui chestionar în această privinţă: „Chestionarul  1777 de respondenţi, iar peste 62% din cetăţeni îşi doresc acolo o investiţie publică. La diferenţă mică între locul 1 şi 2 în ceea ce priveşte răspunsurile, locul 1 este ocupat de parcare, iar locul doi în privinţa dorinţei cetăţenilor l-a reprezentat parcul. (…) Vom face ceea ce ne va rezulta dintr-un studiu de oportunitate pe care regia îl va comanda luna viitoare. Vom contracta o firmă de specialitate, iar chestionarul la care au răspuns cetăţenii va reprezenta baza de la care se va porni. (…) Noi nu putem să ne bazăm doar pe emoţii, noi trebuie să ne bazîm pe cifre şi date ştiinţifice”.

„Voi glisa un pic şi spre pieţe. Studiul de opotunitate va analiza inclusiv cele 8 pieţe pe care le administrează RAEDPP. Consiliul de Administraţie al RAEDPP a hotărât pentru Piaţa Brotăcei şi Piaţa I.L. Caragiale să facem reparaţii la tot ce înseamnă sistem de acoperire şi eventual să gândim şi nişte sisteme de închidere. Pentru Piaţa Tic Tac suntem deja un pic avansaţi, pentru că avem şi un DALI aprobat (…);  în funcţie de buget, anul acesta ar trebui să o dărâmăm şi să începem construcţia nouă a Pieţei Tic Tac. Celelalte pieţe, Griviţa, Tomis Nord, Unirii, Pescăruş şi Piaţa Tomis 3 le vom introduce în acest studiu de oportunitate şi, în funcţie de valorile încasărilor, chletuielilor, acest studiu ne va spune modalitate de management, de administrare, de investiţii, ce ar trebui să se întâmple sau nu cu ele”, a mai afirmat Teo Hira.  

A.C.

Citeşte şi:

VIDEO. A început demolarea Bazarului Ștefăniță Vodă. Ce se construiește în locul lui vor decide constănțenii
RAEDPP: Constănțenii doresc amenajarea unui parc în locul Bazarului Ștefăniță Vodă
Tags: Constanţapieteraedppstiriteo hira
ShareTweetSend
Previous Post

Noul Serviciu „Telefonul Copilului – 119”, util și la Constanța. Au fost 25 de apeluri în numai 3 săpămâni, pe lângă celelalte 70 primite pe vechiul număr

Next Post

Indivizii care furau motorină de pe barje şi o vindeau cu sprijinul unor poliţişti, ar vrea să scape de închisoare. Judecătorii le-au spus „pas”

Alte Stiri

Politica

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, îl dă pe fostul Guvernator al Deltei pe mâna DNA

18 aprilie, 2026
216
Consiliul Județean Constanța - ședința primei restructurări - foto arhivă
Politica

VIDEO. Val de restructurări în instituțiile subordonate Consiliului Județean Constanța: zeci de posturi urmează să fie desființate

18 aprilie, 2026
398
Politica

DOCUMENT. Cum a fost împărțit BUGETUL orașului Năvodari în 2026: câți bani primesc subordonatele

18 aprilie, 2026
71
Politica

Primăria Medgidia a finalizat implementarea proiectului de insule ecologice digitalizate finanțat prin PNRR

17 aprilie, 2026
46
Video

VIDEO. Gheață la Mal aduce soluții esențiale pentru industria HoReCa la Constanța

17 aprilie, 2026
57
Video

VIDEO. Corina Martin, despre turismul pe litoral de Paște și 1 Mai: ”Avem un an extrem de greu”

17 aprilie, 2026
198
Ultima Ora

VIDEO/ FOTO. INTERIO revine în Constanța: format regândit, orientat către nevoile reale ale industriei HoReCa

17 aprilie, 2026
94
Politica

Instituția condusă de fostul prefect Ion Constantin „intră la apă”: cum se reorganizează Evidența Populației

17 aprilie, 2026
358
Administratie

Avem DOCUMENTUL transmis de PSD, de la nivel central, către Organizația Județeană Constanța, în legătură cu alegerile

17 aprilie, 2026
521
Next Post

Indivizii care furau motorină de pe barje şi o vindeau cu sprijinul unor poliţişti, ar vrea să scape de închisoare. Judecătorii le-au spus "pas"

Comentarii 1

  1. TACHE says:
    4 ani în urmă

    orasul CONSTANTA AR TREBUI LUAT DE PARCUS LA METRU ADICA LA STADION LANGA FANTANA CARE NU FUNCTIONEAZA FACETI O PIATA NUMAI CU PRODUCATORI LOCALI REFACETI GARDURILE DE VERDEATA PLANTATI POMI PARCUL TABACARIE PLANTATI LALELE CUM ERA ODINIOARA ORASUL CONSTANTA TREBUIA SA FIE LAS VEGAS DE LUMINAT INTRE LAZU SI AGIGEA E UNB TEREN DE SUTE HECTARE AR TREBUI U7N PARC EOLIAN VANT AVEM IN CONTEXXTUUL ACTUAL CU CRIZELE ACTUALE DE CE NU EXPLOATAM GAZELE DIN M NEAGRA LA URGENTA

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Verificare în trafic la Medgidia: material feros confiscat, mașină indisponibilizată și amendă consistentă

18 aprilie, 2026
foto cu rol ilustrativ

Constanța: Individul care distrugea mașini parcate A FOST REȚINUT. Din nou!

18 aprilie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2025 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2025 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.