În sezonul cald, prezența șerpilor se înmulțește, iar probabilitatea de a-i întâlni apare în cele mai nebănuite locuri. De o situație neplăcută a avut parte, seara trecută, o familie din comuna Eșelnița, județul Mehedinți, care s-a trezit cu un șarpe în dormitor.
Panicați, oamenii au sunat la 112, cerând ajutor.
Ajunși la adresa indicată, jandarmii au constatat cǎ reptila își făcuse culcuș, sub dulapul din dormitor. Aceasta a fost extrasă cu ajutorul dispozitivelor din dotare și eliberată în scurt timp în natură.
„Cetățenilor care aleg să petreacă în aer liber ziua de 1 Mai, sau în drumeții cu familia, le recomandăm să fie vigilenți în această perioadă pentru a evita orice neplăcere„, potrivit reprezentanţilor Jandarmeriei Române.
Video:
L.B.



























