• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
17 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Societate

VIDEO. Litoralul devine destinație de iarnă: mii de turiști așteptați de Crăciun și Revelion

5 decembrie, 2025
in Societate, Turism
1
121
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Deși tradițional sezonul de iarnă este asociat cu vacanțele la munte sau cu destinațiile rurale consacrate, tot mai mulți români aleg în ultimii ani să petreacă sărbătorile de Crăciun și Revelion pe litoral. Hotelurile de 4 și 5 stele din Constanța și stațiunile învecinate devin din ce în ce mai atractive pentru turiștii care își doresc relaxare, spa, liniște și mai puțină aglomerație decât în zonele montane.

Corina Martin, președinte RESTO Constanța, confirmă trendul ascendent al acestor vacanțe și explică motivul pentru care litoralul devine tot mai popular în perioada sărbătorilor.

„În ultimii ani, noi am dezvoltat pe litoral și opțiunea de petrecere a sărbătorilor de Crăciun și de Revelion la malul mării. Și bineînțeles că, pe măsură ce lansezi oferte, vin și turiștii. Așa s-a întâmplat: în ultimii ani avem câteva mii de turiști de Crăciun și de Revelion la malul mării.

În general, în hotelurile cu cel puțin 4 stele, pentru că ele au în mare parte și clinici de wellness, spa, aquaparcuri, parcuri acvatice de interior, bineînțeles saună, masaj și alte terapii care completează o mini-vacanță de trecere către anul nou sau de petrecere a Crăciunului într-o destinație mai puțin aglomerată, mai puțin asaltată de turiști, în care câștigăm mai multă liniște, mai mult romantism.

Putem să vizităm, desigur, și Dobrogea în general, și nu doar orașul Constanța. Cazinoul, care a devenit marea atracție a acestui an, va bucura în continuare, pentru acest final de an și pentru anii ce urmează, foarte mulți turiști.

Bineînțeles că putem să mâncăm pește proaspăt la cherhanalele din Constanța, să degustăm vinuri dobrogene și să vizităm în general Dobrogea antică, dar și cea prezentă.

Ne întoarcem la pachetele de sărbători în hoteluri de 3 stele, 4 stele – cele mai solicitate – și, desigur, și în cele de 5 stele, în funcție de bugetele pe care dorim să le alocăm. Fie petrecem doar două sau trei nopți, fie petrecem patru nopți și ne bucurăm mai mult de această mini-vacanță în liniște.

Prețurile sunt adaptate pentru ceea ce oferă hotelul respectiv, cu atât mai mult dacă beneficiem de spa sau de parcuri acvatice de interior. Acestea sunt mai căutate pentru că oferă mai multe servicii incluse”

Prețurile pentru 2025: cu 15–20% mai convenabile decât în destinațiile montane

Conform reprezentanților industriei, litoralul rămâne în continuare opțiunea mai accesibilă ca raport calitate-preț în perioada sărbătorilor de iarnă, comparativ cu zonele montane sau cu cele de agroturism din Maramureș, Bucovina sau Transilvania.

„Întotdeauna ofertele de pe litoral sunt mai puțin costisitoare decât cele de sezon. Pentru că, iarna, să recunoaștem, sezonul se mută la munte și în stațiunile balneare. Zonele montane și de agroturism, recunoscute ca tradiționale – mă gândesc la Maramureș, Bucovina, Transilvania – sunt mai costisitoare deoarece sunt cele mai solicitate.

De cealaltă parte, avem opțiunea mai convenabilă ca preț, dar bogată în servicii, pe litoral. Prețuri care pornesc de undeva în jur de 1.000 lei de persoană – asta înseamnă 2.000 lei pentru o familie – pentru un sejur de 3 nopți.

Pachetul include masa festivă de Crăciun și brunch-ul de a doua zi. La fel se întâmplă și pentru cina festivă de Revelion și masa de 1 ianuarie, de Sfântul Vasile. Sunt incluse multe alte facilități – accesul la spa, masaje în ciocolată sau multe alte tentații cu care hotelierii și noi, agențiile de turism, încercăm să atragem cât mai mulți turiști și la mare de aceste sărbători”

Tendința principală a ultimilor ani arată că turiștii preferă hotelurile cu facilități complete: spa, piscine interioare, masaje și zone wellness. De asemenea, experiențele locale, vizite ghidate în Dobrogea, degustări de vinuri, gastronomie marina, completează pachetele.

Mihaela GIUGLEA

Tags: Anul NoucazareConstantacorina martincraciunFocus PressfocuspressgastronomielitoralrelaxarerevelionsărbătoriSPAturismvinuri
ShareTweetSend
Previous Post

Raport de activitate! Ce au făcut cei cinci senatori ai Constanței în primul an de mandat

Next Post

Euronautica, o cunoscută firmă cu legături în fostul Guvern Năstase și numeroase contracte cu statul, vrea să construiască o vilă turistică în Vama Veche

Alte Stiri

Ultima Ora

Cum a fost „Vara Împreună” la Fundația Don Bosco din Constanța

24 iulie, 2026
12
Societate

VIDEO. CERCETAREA administrativă în cazul polițiștilor LOCALI care au intervenit la accidentul cu TIR-ul din Tomis Nord a fost SUSPENDATĂ

24 iulie, 2026
35
Sanatate

Contradicții privind finanțarea pentru Spitalul de Boli Infecțioase Constanța prin PNRR. MIPE spune că nu a fost inclus în listă, Primăria spune altceva!

24 iulie, 2026
19
Administratie

Situație EXCEPȚIONALĂ: Ce se întâmplă cu FINANȚAREA Spitalului „Mama și Copilul” și când va fi gata?

23 iulie, 2026
840
Video

VIDEO. Dr. Cristian Mina: „Intervenția All-on se desfășoară fără augmentare osoasă, datorită suportului osos adecvat”

23 iulie, 2026
84
Societate

VIDEO. Pe MODELUL din Tomis Nord, PIETONII își RISCĂ VIAȚA și pe Mangaliei, unde trecerea de pietoni a fost desființată

23 iulie, 2026
828
Imagine cu rol ilustrativ
Societate

ZERO INTERES din partea operatorilor economici pentru una dintre licitațiile lansate de Primăria Constanța

23 iulie, 2026
2k
Plajă Tuzla. Imagine cu rol ilustrativ
Societate

După 11 ani de blocaj, lucrările de consolidare a falezei din Tuzla ar putea fi reluate

23 iulie, 2026
457
Societate

Va fi amenajată o construcție temporară în curtea Spitalului de Boli Infecțioase din Constanța

22 iulie, 2026
186
Next Post

Euronautica, o cunoscută firmă cu legături în fostul Guvern Năstase și numeroase contracte cu statul, vrea să construiască o vilă turistică în Vama Veche

Comentarii 1

  1. Adrian Marina says:
    6 luni în urmă

    Minciuni made by MC, litoralul este pustiu iarna..absolut pustiu si nu ofera nici macar 10% sa zicem din ce ofera o cazare la munte in aceasta perioada…ce sa vezi in Constanta un oras gri rusesc?

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Cum a fost „Vara Împreună” la Fundația Don Bosco din Constanța

24 iulie, 2026

VIDEO. Directorul CMSN Constanța, Dănuț Dincă: Acvariul se mută la Delfinariu, iar noul proiect intră în linie dreaptă

24 iulie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.