Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a venit la Constanța, vineri, 30 iunie, unde a participat la evenimentul de prezentare a efectivelor și tehnicii structurilor MAI, care vor acționa în acest sezon pe litoral pentru creșterea gradului de siguranță a cetățeanului și asigurarea climatului de ordine publică.
„Sunt foarte onorat să fiu aici, pentru lansarea planului de măsuri pentru sezonul estival 2023. Din păcate, în ultimele zile, în urma unor infracțiuni, mai mulți cetățeni români și-au pierdut viața. Sincere condoleanțe familiilor îndoliate. Asigur cetățenii că voi face tot posibilul ca siguranța să fie optimă, în ciuda unor persoane care atentează la ea. Îmi exprim încrederea că și justiția isi va face datoria. Siguranța cetateanului nu e negociabilă! Dragii mei colegi, în mâinile și profesionalismul vostru stă siguranța cetățeanului”, a spus Cătălin Predoiu.
Ministrul a mai adăugat: „Dragi colegi, știu că vă faceți datoria, dar trebuie mai mult!”.
Evenimentul a avut loc în parcarea Hotelului Rex din Mamaia. Sunt prezenți: secretarul de stat MAI Raed Arafat, prefectul județului Constanța, Silviu Coșa și sefii structurilor MAI de la nivelul județului Constanța.
A fost prezent și primarul Constanței, Vergil Chițac.
De asemenea, menționăm că ministrul, înainte de a veni la Constanța, a fost prezent, vineri, 30 iunie, la ora 10.30, la ceremonia de lansare la apă a primei nave multirol de căutare și salvare pe mare, care intră în dotarea IGSU. Evenimentul a avut loc la Șantierul Naval Damen din Galați.
L.B.




































