Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a făcut declarații cu privire la Spitalul privat Armonia, unde o femeie a murit după ce a născut.
Acesta a spus că erau probleme de sterilizare, întrucât a fost depistat un autoclav nefuncțional,
- nu au fost găsite avize pentru produsele biocide pe care le folosește unitatea medicală
- au fost găsite produse expirate
- nu respectă anumite protocoale
- funcționează cu multe aspecte improvizate
- secția ATI nu respectă reglementările și ordinele aflate în vigoare
- nu există centru de traansfuzie
Ministrul a precizat că a sesizat sesisat DNA și Parchetului General cu privire la toate aceste aspecte, mai ales despre modul cum DSP Constanța a dat toate avizele încă din 2009.
„Nu înțeleg cum a putut să fie emis un aviz sanitar de funcționare din 2009 până în 2025 cu reevaluare și reautorizare anuală pentru o unitate sanitară care nu respectă nimic„, a declarat Alexandru Rogobete.
„Directorul DSP a fos demis de azi! Blocul operator şi Secţia ATI au fost închise. Au fost aplicate amenzi de circa 60.000 de lei. Cu toate că a mai fost un caz de deces în 2018, DSP Constanţa a tot dat avize de atunci, anual, acestui spital. Este inadmisibil aşa ceva. DSP nu a găsit nimic?„, a spus Alexandru Rogobete.
Acesta a făcut un apel public către toate DSP-urile: „Nu mai daţi avize din pix, mor oameni„.
Precizăm că, în 2009, când Spitalul privat Armonia a primit aviz de funcţionare, director la DSP Constanţa era Constantin Dina. Apoi, el a fost parte din Corpul de Control al Ministerului Sănătăţii, până în 2022, când a fost anchetat penal.
L.B.
Citeşte şi:



























Domnule Ministru sa mergeți in control si la Clinica Medstar 2000, din județul Constanța, bulevardul Mamaia. Funcționează in totala ilegalitate intr-un fost sediu de banca .Verificați dumneavoastră si veți constata ilegalitățile din aceasta clinică. Mulțumesc frumos pentru înțelegere!