Staţiunile de pe malul mării sunt mai aglomerate ca oricând în minivacanţa de Sfânta Maria. Aproximativ 250.000 de turiști sunt prezenți pe litoral, mulți dintre ei venind și pentru festivitățile organizate de Ziua Marinei Române. Oamenii au fost bucuroși că pot vedea ceremoniile, care au fost organizate în faţa Comandamentului Flotei. Turiștii au fost impresionați și spun că vor reveni și în anii viitori.
Cu ocazia zilei de 15 august, marinarii militari au prezentat exerciţiul demonstrativ. Ceremonia a început în jurul orei 10.00, atunci când au fost ridicate Pavilionului, geacul şi Marele Pavoaz. După discursurile oficialilor și ceremonia religioasă, au fost aruncate în apele mării ancore din flori, în onoarea eroilor marinari.
Nava-școală „Mircea“, Ambasadorul Onorific al României pe oceanele lumii, însoțită de cadeți de la Academia Navală „Mircea cel Bătrân“, și-a făcut apariția pentru a saluta publicul spectator. În același timp, un elicopter militar a lansat trei scafandri parașutiști. Exercițiului demonstrativ al Forțelor Navale Române 2024 a cuprins aspecte de cercetare-diversiune, contracararea atacului aerian inamic, căutarea și neutralizarea unui submarin advers, respingerea unei debarcări maritime, lupta împotriva migrației ilegale pe mare etc.
„Este cea de a 122-a aniversare a Zilei Marinei Române. Încă din anul 1902 primarul de atunci al Constanței a dorit să organizeze niște serbări ca să atragă mai mulți turiști. Iată că tradiția a mers mai departe și a fost susținută de marinarii militari și civili. Anul acesta, la fel ca în fiecare an, Forțele Navale Române au organizat activități, nu numai la Constanța, ci și la Mangalia, Tulcea, Galați”, a precizat colonelul Corneliu Pavel, purtătorul de cuvânt al Forțelor Navale Române.
Turiștii au fost încântați de aceste exerciții, iar mulți dintre ei și-au planificat concediul în așa fel încât să poată participa la festivitate. Iată ce ne-au declarat aceștia:
„Mi-am dezvoltat un obicei în ultimii 10 ani de a fi anual în Constanța de Ziua Marinei cu toate că pentru asta traversez toată țara. Mai frumos în acest an, anul trecut a fost puțin dezamăgior. M-am trezit la 5.00 dimineața iar la 6.10 am fost aici, pe faleză”;
„Am venit pentru prima data la Ziua Marinei și suntem foarte impresionați. Am programat concediul special pentru a participa la manifestare. Suntem din Timișoara și să vedem dacă venim și la anul că totuși e o distanță mare”;
„Este primul an când participăm la Ziua Marinei, suntem din Ialomița. Spectacolul foarte frumos, impresionant. Ne-am programat special concediul”.
Preşedintele României, Klaus Iohannis, preşedintele Senatului, Nicolae Ciucă, şi ministrul Apărării, Angel Tîlvăr, dar și alți oficiali au participat la evenimentul de Ziua Marinei. Acesta s-a încheiat cu retragerea cu torţe a marinarilor şi cu un spectacol de artificii şi de drone, oferit de Primăria Municipiului Constanţa.
Mihaela GIUGLEA


























