Încă din campania electorală din 2020, USR Constanța a promis amenajarea unui nou parc în Faleză Nord. Consilierul local Cătălin Iacob susține că acest proiect va fi implementat, dar nu a înaintat un termen în acest sens, din cauza dificultăților cu care se confruntă de la preluarea mandatului.
Noul parc din Constanța ar urma să se întindă pe o suprafaţă de 11.500 de metri pătraţi, între zona Santa Maria Bay și ansamblul de blocuri Spectrum. În luna februarie a.c., Consiliul Local a aprobat alocarea fondurilor pentru studiul de fezabilitate necesar amenajării parcului din zona și includerea lor în bugetul local pentru 2022.
„Avem studiu de fezabilitate pentru parc, avem și bani destui incluși în buget. Nu dau termene, pentru că nu ține doar de noi, consilierii USR, alfel mâine, gata, aveam parcul. Avem direcții din Primărie, oportunitate politică, pentru că poate, cine știe, mâine se trezește PNL și spune că nu mai vrea parc acolo. (…) Câte studii n-a avut orașul ăsta și au rămas doar studii?! Noi împingem și forțăm să avem acolo un parc. Ne-am asumat lucrul ăsta“, a declarat Cătălin Iacob pentru FocusPress.
Din fericire, ar fi fost rezolvată și problema proprietății terenului necesar pentru amenajarea primul parc din Constanța care ar avea vedere la mare. Fostul director al Administrației Bazinale de Apă Dobrogea – Litoral, Bogdan Bola, a fost de acord cu cedarea terenului. Rămâne de văzut dacă și noul director al instituției, Hristu Uzun, va aproba un astfel de proiect.
„Am discutat cu cei de la ABADL, de principiu ar fi de acord să ne cedeze acel teren pentru un parc. Au fost discuții pe timpul domnului parlamentar (). Eu cred că va fi de acord ABADL în continuare, atâtat timp cât avem o investiție derulată, chiar dacă acum este un nou director. De ce să nu fii de acord cu amenajarea unui parc în zona aceea costieră. (…)
Noi am făcut pași, avem un studiu de fezabilitate, avem bani incluși în buget. Până anul trecut nu aveam nimic, doar discuții, acum avem ceva concret. Vom forța, vom merge în direcții, pentru ca angajații Primăriei să își facă treabă și acest proiect să meargă mai departe“, a mai explicat consilierul local.
Și city managerul Felicia Ovanesian a vorbit vineri despre parcul din Faleză Nord
După interviul cu alesul local USR Cătălin Iacob, pe seară, într-o zi în care a fost, iar, criticată de către viceprimarul Ionuț Rusu, city managerul constănțean Felicia Ovanesian a anunțat că luni, 4 aprilie a.c., va fi demarată procedura de achiziție a serviciilor de proiectare pentru noul parc.
Mai mult, ar exista terenul necesar și pentru a fi amenajată o parcare lângă parc, deoarece Primăria a plătit un milion de euro către FinCoGeRo și a fost ridicat sechestrul pe terenul din zonă.
„Luni demarăm procedura de achiziție a serviciilor de proiectare pentru parcul din Faleză Nord. Documentația completă a fost, deja, înaintată serviciului competent din cadrul Primăriei. La acest moment, ne rezultă o suprafață ce ar putea fi alocată parcului de circa 14.000 mp, superioară celei inițial estimate, de circa 11.000 mp. Și ne rămâne loc și de o parcare.
Am «salvat» terenul în cursul anului 2021, achitând debitul de circa 1.000.000 de euro datorat Fincogero și radiind, succesiv, sechestrul aplicat pe teren pentru recuperarea datoriei. Apoi l-am trecut în domeniul public, pentru a ne asigura că nimeni, niciodată nu-l va mai putea executa silit.
Am făcut lucruri simple, pe care le-ar fi putut face cu efort minim oricare dintre administrațiile anterioare, dacă s-ar fi dorit păstrarea terenului pentru uzul public și nu afectarea sa altor și altor proiecte imobiliare, într-o zonă deja sufocată de ciment. Promit să iasă ceva frumos. Cartierul Faleză Nord merită“, a declarat Felicia Ovanesian.
Detalii despre alte subiecte discutate cu alesul local USR Constanța Cătălin Iacob, în interviul video.
Valentin ISPAS




























