Primarul din Baia Mare a fugit din țară, în ziua în care a fost condamnat definitiv la închisoare, folosindu-se de cartea de identitate a unui văr, cu care ar semănă foarte bine.
Cătălin Cherecheș a ieșit din țară prin Punctul de trecere a frontierei Petea, în Ungaria, vineri, 24 noiembrie a.c., ora 7.49, cu un taxi în care era pasager.
„La ora menționată, la controlul de frontieră efectuat pe teritoriu maghiar s-a prezentat un autovehicul înmatriculat în România, în care se aflau două persoane: conducătorul auto care figura în regim de taxi și un pasager, pe scaunul din dreapta față. Cele două persoane s-au legitimat cu cărți de identitate românești, dintre care una, acea a pasagerului, aparținea unui rude a numitului Cherecheș Cătălin, persoană care locuiește într-un stat din Europa.
În momentul solicitării documentelor la control, agentul de poliție de frontieră se afla în fața tonetei, pe artera de circulație, și a procedat la identificarea persoanelor din autovehicul, prin confruntarea identității din documente cu cei prezenți. Conform atribuțiilor de serviciu, polițistul de frontieră a implementat trecerea în baza de date, apoi a înmânat documentele polițistului de frontieră maghiar, aflat, la rândul lui, în afara tonetei, care a verificat, de asemenea, identitatea persoanelor și a consemnat acest aspect în bazele de date maghiare, ulterior permițând intrarea acestora pe teritoriul Ungariei“, au declarat reprezentanții Poliției de Frontieră.
Astfel, cartea de identitate era reală, dar nu era cea a lui Cătălin Cherecheș, iar acesta a fugit din România înainte de pronunțarea judecătorilor.
Victor Ivaşcu, şeful Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră, a dispus demararea cercetării prealabile față de agentul de poliție de frontieră care nu ar fi observat că primarul a prezentat un act de identitate care nu îi aparține, în vederea stabilirii existenței unei abateri disciplinare. Totodată, s-a luat măsura sesizării din oficiu a unității de parchet competente, cu privire la săvârșirea infracțiunilor de trecere frauduloasă a frontierei de stat și fals privind identitatea.
„În continuarea acestei ipoteze de lucru, care indică faptul că numitul Cherecheș Cătălin a părăsit teritoriul României prin substituirea persoanei, deci nu prin folosirea propriei identități, fiind inițiate, astfel, schimburi de date și informații cu partenerii externi. Analizăm, în continuare, modalitatea în care polițistul de frontieră aflat în serviciu a efectuat controlul documentelor, cu mențiunea că există o asemănare între Cherecheș Cătălin și ruda căreia i-a folosit actul de identitate, asemănare care, însă, nu scuză lipsa identificării prin confruntarea documentului de identitate prezentat cu persoana prezentă la controlul de frontieră“, au mai precizat reprezentanții Poliției de Frontieră.
Primarul din Baia Mare se afla sub control judiciar şi nu avea voie să părăsească teritoriul României. El a fost dat în urmărire națională la ora 10.21 și la ora 18.00, în urmărire internațională.
Reamintim că vineri, 24 noiembrie a.c., Cherecheș a fost condamnat definitiv la 5 ani de închisoare cu executare pentru luare de mită.
Edilul-șef a postat, vineri, la ora 4.00, o filmare în care susține că, în ultimii zece ani, a fost atacat și acuzat pe nedrept, și vrea să își dovedească nevinovăția.
V.I.
Citește și:



























