Ca în fiecare an, românii din Spania se strâng laolaltă și petrec de Ziua Națională a României, cu muzica tradițională, mâncare românească (nelipsitele grătare) și multă voie bună.
Platformele de social-media vuiesc de mesaje de 1 Decembrie, de imagini cu defilările militare organizate și cu Drapelul României arborat pretutindeni. Însă românii din Diaspora petrec într-un mod aparte, cu muzică și dansuri pe ritmuri tradiționale.
Anul acesta, mulți români din Spania s-au reunit duminică, cu o zi înainte de festivitățile din România, într-un loc special amenajat de Primăria orașului Torrejón de Ardoz (lângă Madrid), unde a avut loc un adevărat spectacol cu muzică live, susținut de artiști români.
Așa cum se poate observa în imaginile alăturate, românii au dansat și au petrecut, dar au încins și grătarele, iar imaginile au fost publicate pe platformele de socializare pentru a putea fi văzute și de rudele și prietenii din țară.
De precizat că în Torrejón de Ardoz există o comunitate însemnată de români, iar primăria organizează în fiecare an, într-o zonă special amenajată, astfel de petreceri special pentru conaționalii noștri.
Daniel ALBU






























