Deputatul USR Stelian Ion, senatorul USR Remus Negoi și viceprimarul Constanței, Florin Cocargeanu susțin o conferință de presă joi, 9 iunie a.c., în cadrul căreia sunt abordate teme actuale ce vizează orașul de la malul mării.
Un prim subiect dezbătut este cel legat de sondajului intern al USR, apoi aleșii au vorbit despre alte subiecte de interes.
Senatorul Remus Negoi a vorbit despre audierile pentru numirea în board-ul ANRE: „Audieri au avut loc saptămâna aceasta pentru numirea în bordul ANRE. Suntem nemulțumiți de numirea lui Iulian Iancu de către coaliția de guvernare, cel care a pus frâne legii offshore, care trebuia de mult votată“.
Totodată, Negoi spune că, săptămâna viitoare, Comisia parlamentară UNESCO organizează o dezbatere privind bisericuțele de la Murfatlar, pentru introducerea lor în patrimoniul universal.
Deputatul Stelian Ioan a spus că, în Parlament, puterea actuală vine cu tot felul de proiecte îngrijorătoare care nu fac decât să ne afunde din punct de vedere economic, cum ar fi creșterea angajărilor la stat și a salariilor bugetarilor.
„Am atacat la CCR acest proiect de lege, nociv în aceasta perioadă. Iar modul netransparent cum au ajuns pe masa unor parlamentari legile securității e îngrijorător. Dacă vrei să le modifici trebuie să o faci în mod transparent, trebuie să implici societatea civilă. Dar s-a dorit invers, cum au dorit conducătorii serviciilor secrete, care își doresc să își mărească puterea, în totală contradicție cu principiile unei societăți democratice. Nu se dorește o eficientizare a serviciilor secrete, ci întărirea lor. Vom duce o luptă în Comisia specială creată, din care fac și eu parte și Dan Barnea Și societatea civilă a reacționat, înțeleg ca va fi un protest sâmbătă, în Capitală“, a declarat Stelian Ion.
Deputul USR Constanța și fost ministru al Justiției, Stelian Ion, a vorbit și despre primarul municipiului Constanța, Vergil Chițac.
„Vreau să răspund public primarului Chițac, care se victimizează, este un exemplu de cum devine o persoană cu epoleți, susținută de sistem, primar într-un municipiu important. În loc să își canalizeze energiile către problemele municipiului, își creează dușmani imaginari, se luptă cu himere, se rățoiește la cei care îi sunt, de fapt, alături. Nu am văzut mari proiecte din partea sa, cele despre care spune că le blochează consilierii locali USR, văd că doar se laudă cu proiectele fostului primar. Singurul dușman al domniei sale este propriul orgoliu, propria aroganță și aici USR Constanța nu are nicio vină. Noi am fost aleși să susținem proiectele constănțenilor, nu ale primarului, ale prietenilor acestuia, ale PSD-ului“, mai spune Stelian Ion.
„A spus Vergil Chițac că preconizează ieșirea de la guvernarea locală a USR. Tot ce face, toate atacurile acestea, felul în care relaționează cu aleșii locali USR nu fac decât sa ne conducă la o astfel se concluzie. Iar primarul actual se va baza din ce în ce mai mult pe PSD. Mai mult critică USR decât PSD. Lucrurile sunt din ce în ce mai clare, își trece unele proiecte, mai ales imobiliare, cu sprijinul PSD“, a completat deputatul Stelian Ion.
V.I., L.M.



























