• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
28 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Politica Administratie

VIDEO. Viceprimarul Rusu anunță amenajarea unui nou drum la Constanța, dar și sensuri unice. Se va amenaja și intersecția bulevardelor Aurel Vlaicu și Tomis

12 august, 2021
in Administratie, Video
7
17
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Ionuț Rusu, viceprimarul municipiului Constanța a vorbit în cadrul unui interviu acordat ziarului Focus Press despre proiectele pe care le are municipalitatea în viitorul apropiat în ceea ce privește infrastructura și drumurile de pe raza unității administrativ teritoriale.

Acesta a declarat că se intenționează a se amenaja un nou drum, concret, un tronson al străzii Barbu Ștefănescu Delavrancea pe care municipalitatea îl vrea în administrare. Acesta aparține Unitții Militare din zonă. Printr-o hotărâre de Consiliu Local Municipal votată de consilieri se vor face demersurile necesare astfel încât Guvernul României să dea o Hotărâre de Guvern ca acea bucată să intre în administrarea Primăriei Constanța. Dacă vor realiza acest proiect, viceprimarul Ionuț Rusu spune că străzile Ștefăniță Vodă, și Baba Novac vor fi transformate în sensuri unice.

”În clipa de față, împreună cu toți colegii consilieri am votat acea cerere de a merge către Ministerul Apărării Naționale de a lua o bucată din Unitatea Militară în administrare pentru a continua Barbu Delavrancea și de a face încă o legătură între strada Soveja și bulevardul Aurel Vlaicu. Acum vom face toate demersurile legale astfel încât Guvernul României să dea o Hotărâre de Guvern ca acea bucată să intre în administrarea noastră. În momentul în care va intra în administrarea noastră, există un studiu de trafic făcut în prealabil, pentru arealul Baba Novac avem un studiu de trafic care nu era făcut pentru această bucată. Acest drum care va lega de la giratoriu de la Eden, până la giratoriul care se află între Cimitirul Municipal și Centrul Comercial Vivo, va fi acest drum. Un drum absolut nou și mă refer aici la bucata de teren a Unității Militare pentru că o bucată de drum Barbu Delavrancea se oprește în gardul unității, apoi se continuă mai departe, dar acest drum odată făcut, practic va reuși să fluidizeze tot traficul dinspre oraș, spre Aurel Vlaicu. Din studiul de trafic a reieșit, la momentul actual. Vom vedea mai departe cum se va dezvolta orașul, strada Ștefăniță Vodă, și Baba Novac să fie transformate în sensuri unice.”

Totodată, alesul local a mai spus că intersecția bulevardelor Aurel Vlaicu și Tomis va fi modernizată și că deja s-au apucat de lucru, tot printr-un proiect de hotărâre votat de consilerii constănțeni. În acea zonă se crează mai tot timpul ambuteaje din cauza faptului că se ăntreprind lucrări pe bulevardul Aurel Vlaicu, ori semafoarele nefuncționale:

”Spre Palazu, la intersecția Tomis cu Aurel Vlaicu, ne-am apucat de treabă. A fost votat în Consiliu Local Municipal o cerere către Guvernul României, către Ministerul Transportului să luăm în administrare bucata, tronsonul dintre Aurel Vlaicu până la limita UAT Constanța, bulevardul Tomis și să îl trecem în administrarea UAT Constanța. Vrem să amenajăm trotuare, iluminat, piste de biciclete, pistă unică de transport în comun și cel mai important să reducem viteza pe acel tronson de la 100 km/ h la 50 km/h.”

L.M.

Tags: Constanţadrum nouionut rususensuri unice constantastiri constanta focus pressviceprimarul ionut rusu
ShareTweetSend
Previous Post

Un echipaj de poliție din Tulcea a asistat la o naștere într-o ambulanță

Next Post

Delfinariul, luat, din nou, cu asalt de turiști și constănțeni

Alte Stiri

Video

VIDEO. Bolojan: Dacă economisirea voluntară nu funcționează, vom impune limitarea consumului de energie

3 august, 2026
83
Video

UPDATE: Rămân în AREST! VIDEO. Zi IMPORTANTĂ pentru procurorii Niță și Ștefan!

3 august, 2026
259
Video

VIDEO. Noi explozii controlate pe Dunăre, în județul Constanța. Armata încearcă să devieze apa spre Cernavodă

3 august, 2026
123
Video

Galerie FOTO/VIDEO. Incendiu la Zoom Beach!

3 august, 2026
1.1k
Zona Piața Griviței
Administratie

Pasajul subteran de la Piața Griviței, în același stadiu ca anul trecut: în așteptarea avizului de la arhitectului-șef

3 august, 2026
397
Ultima Ora

VIDEO. Valentin Coman, despre exploziile controlate pe malul Dunării: „Nimeni, dar absolut nimeni nu este interesat cine sunt oamenii ăia de acolo, cum trăiesc, ce aia Pârjoaia, ce e satul Izvoarele”

2 august, 2026
329
Societate

VIDEO „Gogoșeria Puiului”: Gogoșile care au gustul copilăriei au și dimensiuni STAS, să nu se supere nimeni!

2 august, 2026
552
George Măndilă
Video

VIDEO. Sezon cu provocări pentru litoral: Ce spune George Măndilă, președintele OMD Mamaia – Constanța

2 august, 2026
117
Video

VIDEO. Primele măsuri după protestul de pe Bulevardul Tomis: un operator economic, chemat la Poliția Locală

2 august, 2026
2.2k
Next Post

Delfinariul, luat, din nou, cu asalt de turiști și constănțeni

Comentarii 7

  1. Aurel says:
    5 ani în urmă

    Pe Aure Vlaicu sectiunea Penny – Universitatr limta de viteza este 70 km/h desi DSP Primaria si Politia au primit sesizari de multi ani incoace aspupra zgomotului produs de masini. Nu inteleg cine a incalcat dreptul constitutional la sanatate aproband 70km avand in vedere traficul non-stop catre MAMAIA. Oamenii sufera din cauza zgomotului produs de acest trafic intens si rapid, avand in vedere ca noile blocuri de pe acest tronson nu respecta reglementarile urbanistice in vigoare privind spatiul verde. Nu au perdea de arbori din aceasta cauza zgomotul se amplifica. Va rugam luati masuri, suntem oameni si noi sanatatea noastra nu conteaza?

    Răspunde
  2. Ionut says:
    5 ani în urmă

    Poate si niste treceri de pietoni noi pe Aurel Vlaicu, in zona Campus, caci s-a dezvoltat zona! Plus giratoriu undeva mai jos ca sa intoarca masinile.

    Răspunde
  3. Florian says:
    5 ani în urmă

    Palazu Mare e localitate sau cartier?Conform indicatoarelor rutiere este localitate,conform taxe și impozite este Constanta.Sa se ia o hotărâre că sa știe toți inclusiv RCS/RDS.

    Răspunde
  4. Constanteanul dezamagit says:
    5 ani în urmă

    Stimate domnule viceprimar,
    Asteptam publicarea pe site a studiilor de trafic mentionate in interviu, urmate de dezbateri publice organizate de specialisti respectati, nu de firme de casa.
    Asta ca parte a studiilor preliminare aferente PUG.
    A trecut deja un an aproape, e cazul sa luati problema in serios.

    Răspunde
  5. Ivanciu Nicolae says:
    5 ani în urmă

    Pe A. Vlaicu,intre mag. Kaufland si sensul giratoriucu str. Ștefăniță Vodă este spațiu de a face o a treia banda de mers pentru cei ce virează la dreapta pe Ștefăniță Vodă. Cred ca ar fluidiza traficul.Si nu ar fi mare investiție.

    Răspunde
  6. Eu says:
    5 ani în urmă

    Despre centrul vechi nu s-a discutat nimic. Atenția autorităților locale, ar trebui îndreptată și și către această zonă emblematică a orașului, care, din păcate, astăzi arată deplorabil din multe puncte de vedere. Unul dintre ele, esențial și elementar, este curățenia. Am înțeles, pentru realizarea unor proiecte de anvergură este nevoie de timp, dar pentru eradicarea mizeriei generalizate din această zonă, din punctul meu de vedere, nu este nevoie decât de un minim efort și de bunăvoință. Eu, personal, nu găsesc nici o scuză pentru acest aspect. De fiecare dată când mă gândesc la turiștii care vizitează această zonă, încerc un sentiment de rușine. Poate, doar eu…
    În rest, am o deosebită admirație pentru domnul viceprimar și cred în inteligența și puterea dumnealui de a face lucruri.

    Răspunde
  7. Lau says:
    5 ani în urmă

    Vreti sa eliberati Aurel Vlaicu? Terminati portiunea iesirii de pe Autostrada A4 spre Poiana, ca cine vine dinspre Valul lui Traian sau chiar Agigea sa o ia pe A4 sa ajunga mai repede in Tomis Nord, Tomis Plus sau Palazu si mai reducem traficul prin oras.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Imagine de arhivă

România, pe primul loc în UE la scumpirea motorinei

3 august, 2026

CSM Constanța: 62 medalii pentru sportivi în a doua jumătate a lunii iulie!

3 august, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.