Luni, 14 noiembrie a.c, la 144 de ani de când Dobrogea a revenit la teritoriul național, Consiliul Județean Constanța, alături de Consiliul Județean Tulcea, a organizat un ceremonial militar și religios, la monumentul Independenței din Tulcea.
Momentul a fost urmat de o depunere de coroane de flori în cinstea eroilor care s-au jertfit pentru unirea Dobrogei. Totodată, Consiliul Județean Constanța și Consiliul Județean Tulcea au organizat o ședință festivă comună.
La ședință au participat, printre alții, președintele Consiliului Județean Constanța, Mihai Lupu, președintele Consiliului Județean Tulcea, Horia Teodorescu, primarul municipiului Tulcea, Ștefan Ilie, vicepreședintele Consiliului Județean Constanța, Stelian Gima, subprefectul Constanței, Marilena Dragnea, vicepreședinții Consiliului Județean, Victor Tarhon și Mihai Huleni, secretarul general al județului Constanța, Nesrin Geafar, Preasfințitul Visarion, Episcopul Tulcei, dar și deputați și senatori din Tulcea.
P.I.
































