• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
26 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Ultima Ora

Zece luni de la aderarea României la spațiul Schengen cu frontiera aeriană și maritimă: multiple nereguli depistate de polițiștii de frontieră

8 februarie, 2025
in Ultima Ora
0
97
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

În perioada 31.03.2024-31.01.2025, polițiștii de frontieră au efectuat peste 1.400.000 de verificări în aplicația eDAC  pe aeroporturile din întreaga țară, pentru a stabili identitatea și situația legală a persoanelor, dar și pentru a preveni și combate posibile fapte ilegale. În toate cazurile, persoanele au fost preluate de structurile competente în vederea dispunerii măsurilor legale sau li s-a întrerupt călătoria.

Printre ce le mai recente descoperiri menționăm cazul unei tinere de 17 ani, cetățean român, care s-a legitimat cu un pașaport care nu îi aparținea, dar și cazul unui bărbat căutat de autorități.

Începând cu data de 31 martie 2024, polițiștii de frontieră din cadrul aeroporturilor și porturilor maritime nu mai efectuează controlul de frontieră pentru persoanele care călătoresc spre și dinspre state din spațiul Schengen. De asemenea, începând cu 1 ianuarie 2025, odată cu aderarea completă a României la Schengen, și controalele de la frontiera internă, respectiv de la granița cu Ungaria și Bulgaria, au fost eliminate.

 Însă, lucrătorii noștri, împreună cu colegi de la poliție, imigrări și jandarmerie, efectuează acțiuni polițienești punctuale și inopinate pentru a verifica identitatea și situația legală a persoanelor, dar și pentru a preveni și combate posibile fapte ilegale.

Pentru operativitate, structurile Ministerului Afacerilor Interne utilizează dispozitive mobile care folosesc aplicația eDAC, conectată la bazele de date ale autorităților române și a celor din Spațiul Schengen.

Astfel, în perioada 31.03.2024-31.01.2025, polițiștii de frontieră au efectuat, în total, peste 1.400.000 de verificări în aplicația eDAC pe aeroporturile din întreaga țară, fiind înregistrate 877 de infracțiuni și 894 contravenții în valoare de 1.705.050 lei.

Lucrătorii noștri au verificat documentele persoanelor pentru a stabili identitatea și situația legală a persoanelor, dar și pentru a preveni și combate posibile fapte ilegale, cele mai recente constatări fiind următoarele:

În data de 23.01.2025, o echipă operativă formată din poliţişti de frontieră de pe Aeroportul Internațional Traian Vuia Timișoara și lucrători ai Inspectoratului General pentru Imigrări a legitimat un bărbat, cetățean român, care se afla pe terminalului sosiri, ajungând acolo cu o cursă din direcția Berlin. În urma verificărilor specifice, s-a constatat faptul că pe numele acestuia era emis de către autoritățile din România un mandat în vederea arestării și predării. Celui în cauză i-a fost întreruptă călătoria și a fost predat echipei din cadrul BPTA Aeroport Timișoara.

La începutul acestui an, pe Aeroportul Cluj-Napoca a sosit din direcția Madrid, o femeie care s-a legitimat cu un pașaport eliberat de autoritățile din Romania. În cadrul verificărilor, polițiștii de frontieră au constatat faptul că existau diferențe între fizionomia persoanei prezente și persoana din fotografia pașaportului cu care aceasta s-a legitimat. Având suspiciuni rezonabile cu privire la faptul ca nu este una și aceeași persoană, femeia și însoțitorii ei au fost conduși la sediul PF pentru verificări suplimentare. Astfel, s-a stabilit că persoana în cauză nu este cea din documentul de călătorie, aceasta fiind de fapt o tânără de cetățenie română în vârstă de 17 ani. Ea a declarat că și-a pierdut pașaportul în SUA, fapt pentru care a luat legătura cu o cunoștință care i-a dat pașaportul soției pentru a putea veni acasă.  

De asemenea, în ultima lună polițiștii de frontieră au fost nevoiți să întrerupă călătoria pentru aproximativ 20 de cetățeni români minori care intenționau să călătorească de pe aeroporturi în state din spațiul Schengen, dar nu îndeplineau condițiile de călătorie.

Echipele mixte de control formate din lucrători din cadrul Ministerului Afacerilor Interne vor continua să fie vigilente şi să desfăşoare acțiuni polițienești punctuale și inopinate în incinta aeroporturilor şi porturilor pentru a preveni și combate posibile fapte ilegale, precum și în zona de competență ( 30 km de la de la linia de frontieră în interior pentru a verifica identitatea și situația legală a persoanelor și tot teritoriul național pentru combaterea migrației).

A.C.

Tags: aeroportfrontieră aerianăfrontieră maritimăilegalități descoperitenereguli depistatepațiul SchengenPoliția de Frontieră
ShareTweetSend
Previous Post

O nouă avertizare emisă de meteorologi pentru județul Constanța

Next Post

Atenție, șoferi! Transport agabaritic pe ruta Agigea – Urleasca

Alte Stiri

Imagine de arhivă
Ultima Ora

Permisul de conducere s-ar putea obține după reguli noi

31 iulie, 2026
0
Ultima Ora

Patru mașini implicate într-un accident rutier, pe DN39

31 iulie, 2026
0
Ultima Ora

Eurostat: Peste jumătate dintre români nu și-au permis în 2025 o vacanță de o săptămână

31 iulie, 2026
0
Ultima Ora

Atenție, șoferi! 19 transporturi agabaritice vor circula pe DN 39, A4 și A2

31 iulie, 2026
2
Ultima Ora

Patrule comune româno-bulgare pentru creșterea siguranței rutiere în zona de frontieră

31 iulie, 2026
25
Anunturi

ANUNȚ DECES – LELIOARA VALERIA

31 iulie, 2026
70
Ultima Ora

A SPART un AUTOTURISM în MAMAIA și a fost PRINS în Babadag

31 iulie, 2026
38
Foto cu rol ilustrativ
Ultima Ora

Întreruperi programate de curent în județul Constanța. Ce localități vor fi afectate în perioada 3–7 august

31 iulie, 2026
89
Ultima Ora

Situație de forță majoră la Nuclearelectrica. Guvernul se reunește în ședință de urgență

31 iulie, 2026
63
Next Post

Atenție, șoferi! Transport agabaritic pe ruta Agigea - Urleasca

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Imagine de arhivă

Permisul de conducere s-ar putea obține după reguli noi

31 iulie, 2026

Patru mașini implicate într-un accident rutier, pe DN39

31 iulie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.