„Tineri artiști în acțiune“ este un proiect organizat de Asociația Culturală pentru Tineret și Copii Art Theatre, cu sprijinul Consiliului Județean Constanța.
Acesta se desfășoară în perioada 2 – 20 septembrie 2024, în șase localități din județ: Constanța, Cerchezu, Cumpăna, Oltina, Corbu, Lipnița. Proiectul este compus din două direcții de activități: „FRAGMENTARIUM. Paradigma culturală a Antichității în contemporaneitate“ și „Caravana Tinerilor artiști în acțiune“.
În prima parte a proiectului („FRAGMENTARIUM. Paradigma culturală a Antichității în contemporaneitate“) se va organiza Consorțiul Național Universitar ARTE, cu patru ateliere de creație, din diverse sfere ale artei, la finalul căruia va avea loc un spectacol tip performing în Parcul Arheologic Constanța. În cadrul acestui consorțiu vor participa aproximativ 80 de studenți de la diferite facultăți de artă din țară, împreună cu rectorii instituțiilor.
Cele patru ateliere de creație sunt următoarele: Atelier de serigrafie și de gravură, susținut de conf.univ.dr. Ovidiu Felipov și lect.univ.dr. Dragoș Răzvan Petrișor; Atelier de artă teatrală și cinematografică, susținut de lect.univ.dr. Dragoș Muscalu (Artă teatrală) și conf.univ.dr.habil. Emanuel Pârvu (Artă cinematografică), regizor al cărui film, „Trei kilometri până la capătul lumii“, a fost selectat, anul acesta, în competiția oficială la Festivalul de Cannes, obținând premiul „Queer“; Atelier de expresivitate corporală, susținut de lect.univ. Stela Cocârlea, și Masterclass de belcanto, susținut de prof.univ.dr.habil. Nicoleta Ardelean.
În a doua parte a proiectului („Caravana Tinerilor artiști în acțiune“) va fi susținut un spectacol pentru tineret și copii, în cinci localități din județul Constanța, respectiv Cerchezu, Cumpăna, Oltina, Corbu și Lipnița. Spectacolul „Provocarea“, după texte de Vasile Alecsandri, implică artă teatrală și muzică, fiind montat de către profesioniști în domeniu, alături de studenți, după un concept unic și original.
Programul spectacolelor este următorul:
- Luni, 16 septembrie, ora 11.00 – Cumpăna
- Marți, 17 septembrie, ora 11.00 – Oltina
- Miercuri, 18 septembrie, ora 11.00 – Corbu,
- Joi, 19 septembrie, ora 11.00 – Cerchezu,
- Vineri, 20 septembrie, ora 11.00 – Lipnița
„Tineri artiști în acțiune“ este un proiect complex, din care fac parte oameni care iubesc și trăiesc prin artă, care sunt pasionați și determinați să creeze un moment artistic special. De asemenea, este un moment oportun pentru tinerii din mediul rural să participe la evenimente culturale și educaționale care, din păcate, le sunt inaccesibile în mod normal.
Intrarea este liberă, așa că publicul este așteaptat în Parcul Arheologic Constanța, la un performing , dar și în cele cinci localități, la un spectacol dedicat tinerilor, dar și celor mici, intitulat „Provocarea“, după texte de Vasile Alecsandri.
V.I.



























