Biroul de informare publică și relații cu mass-media din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța transmite următoarele:
Ancheta are ca obiect cercetarea împrejurărilor în care două persoane, cărora le-a fost comunicat că sunt confirmate cu COVID19, s-au deplasat la sediul unității spitalicești din Constanța cu un taxi, încălcând astfel măsurile de carantină.
„Măsurile dispuse în cauză reprezintă o etapă a procesului penal, conform Codului de procedură penală, și nu înfrâng în niciun fel principiul prezumției de nevinovăție de care beneficiază persoanele supuse cercetărilor”, se arată în comunicatul Parchetului.



























