Diana Popescu, o tânără absolventă a Facultății de Medicină din cadrul Universității „Ovidius din Constanța, diagnosticată, anul trecut, cu sarcom de părți moi alveolar cu metastaze, are nevoie de ajutor. Săptămâna trecută, Diana a trecut prin momente grele. „Am crezut ca voi pierde lupta cu boala! Am fost cuprinsă de disperare, durere și neputință! Organismul meu a cedat din cauza efectelor adverse ale ședințelor de chimioterapie și am fost nevoită să plec de urgență în Turcia, unde am fost internată și supusă mai multor investigații”, a scris tânăra pe Facebook.
În 2021, cancerul a recidivat într-o formă mult mai agresivă, după ce în toamna anului 2016 , Diana a fost diagnosticată cu sarcom de părți moi la coapsa dreaptă și metastaze pulmonare.
Postarea Dianei:
Povestea Dianei:
„Numele meu este Diana Popescu si am 26 de ani , visul meu dintotdeauna a fost sa devin medic , sa ajut oamenii aflati in suferinta , dorinta insufalta de mama mea care este asistent medical . Dar viata a avut alte planuri pentru mine si in toamna anului 2016 , cand eram anul 3 la Facultatea de Medicina , am fost diagnosticata cu sarcom de parti moi la coapsa dreapta si metastaze pulmonare.
Norocul meu a fost sa descopar o echipa de medici minunati la Spitalul din Turcia , medici care au luptat cot la cot cu mine , sa-mi salveze viata . Am urmat un tratament dur , am suferit , am plans , m-am simtit de multe ori infranta de boala , insa nu am cedat . Am luptat si cancerul a intrat in remisie . In tot acest timp nu am renuntat la visul meu si anul trecut am absolvit cu brio Facultatea de Medicina , devenind medic .
Din pacate , nu am putut practica deoarece cancerul a recidivat , de data asta mult mai agresiv , acum am metastaze la san , metastaza la creier care imi pune in pericol viata , si leucemie cronica .Sansa mea sa ma salvez si sa-mi continui viata este un nou tratament in Turcia , tratament care include si o operatie pe creier , deoarece metastaza de la creier imi afecteaza iremediabil vederea si imi pune in pericol viata .
Parintii mei nu ma mai pot sustine financiar , in cei 4 ani si jumatate de cand ma lupt cu aceasta boala nemiloasa , au vandut tot ce se putea vinde , au facut credite la banci , s-au imprumutat de la prieteni . De aceea va rog sa ma ajutati. Orice suma pentru mine inseamna enorm .Suma care este necesară pentru operație este în valoare de 35.000 de euro iar pentru 3 luni de tratament suma se ridică la 25000 euro total fiind 60.000 euro dacă nu intervin complicații.
Va multumesc pentru sustinere si ajutor . Multumesc si asociatiei SALVEAZA O INIMA pentru implicare .
Simt ca Dumnezeu ma iubeste , cu ajutorul Lui si al dumneavoastra voi supravietui !”
Donații se pot face:
Denumire entitate: Asociatia “SALVEAZA O INIMA”
Cod de inregistrare fiscala: 31015982
Cont (IBAN) bancar:
Cont RON: RO05BTRL00701205W82870XX
Cont Euro: RO28BTRLEURCRT00W8287001
CONT USD: RO68BTRLUSDCRT00W8287001
COD SWIFT: BTRLRO22
COD BIC: BTRL
REVOLUT: 0752.753.540
Banca Transilvania Botosani
Vă rugăm să specificați pentru transfer bancar numele tinerei -POPESCU
Diana Popescu (salveazaoinima.ro)
P.I.



























