Asociaţia Elevilor din Constanţa (AEC) a sesizat Comisia Europeană (CE) în legătură cu Hotărârea de Guvern 1337, care încalcă legislaţia Uniunii Europene. Prima Hotărâre de Guvern care a venit în completarea noii Legi a Învăţământului Preuniversitar a fost HG nr. 810/ 2023, un document redactat cu termeni interpretabili, ce creează confuzie, contradicţii cu textul original al legii şi aprobat la numai trei zile de la punerea în discuţie, fără respectarea termenelor impuse legal.
„Pe 29 decembrie, HG 1337/ 2023 a venit în completarea HG 810/ 2023, un document care este clar neconstituţional prin blocarea accesului la educaţie, drept fundamental pentru toţi copiii, şi adânceşte incertitudinea despre cum se aplică transportul pe partea celor ce îl oferă, transportatorii. Cele două hotărâri încalcă Regulamentul (CE) nr. 1370, deoarece acestea au reglementat greşit autoritatea contractantă competentă să facă plăţile către operatorii de transport.
În ambele hotărâri, Ministerul Educaţiei este considerat autoritatea contractantă competentă, prin Inspectorate. Asociaţia Elevilor din Constanţa a ridicat această problemă prin amendamente şi discuţii în dezbaterile publice organizate, dar Ministerul îşi doreşte să încalce legea.
După un protest finalizat cu promisiuni goale şi refuzarea ascultării doleanţelor elevilor de către ministrul Ligia Deca şi o grevă japoneză în desfăşurare la nivel naţional, pare că guvernanţii nu sunt mişcaţi de suferinţele elevilor. Astfel, AEC a sesizat Comisia Europeană (CE), care apără interesul general al UE, propunând acte legislative, asigurând respectarea acestora şi implementează politicile şi bugetul Uniunii, în speranţa că se va face lumină în această situaţie. Solicităm demisia ministrului Ligia Deca şi revocarea HG 1337 pentru caracterul său ilegal”, au precizat elevii constănțeni.
A.V.



























