Demersul omului de afaceri Ianuş Racu, în vederea construirii unui imobil pe strada Mihai Viteazu, parcurge încă o etapă: în şedinţa de Consiliu Local Municipal convocată în data de 30 iulie, pe ordinea de zi figurează un proiect în acest sens. Mai exact, conform proiectului iniţiat de primarul Decebal Făgădău, urmează să fie aprobat planul urbanistic de detaliu pentru strada mai sus menţionată, la numărul 58, cu menţiunea că „acesta se aplică exclusiv în vederea autorizării lucrărilor de construire a unui imobil S+P+4-5E cu funcţiunea de locuinţe colective”.
Terenul care a generat PUD este proprietatea Bel-Transport SA, firmă în cadrul căreia Ianuş Racu figurează cu 98,457% din capitalul social. Administratorul societăţii este tot Ianuş Racu.
Conform documentaţiei depuse la Agenţia pentru Protecţia Mediului în 2016, imobilul cu 5 etaje va fi compus din câte două apartamente de trei camere la parter şi etaje, în timp ce locurile de parcare vor fi amenajate la subsolul imobilului. Nici nu avea cum să prevadă altfel locurile de parcare, având în vedere că întreg terenul pe care urmează să fie construită clădirea este în suprafaţă de 442 metri pătraţi.
Ianuş Racu este fratele lui Constantin Racu, fost şef al Direcţiei Administraţie Publică Locală în mandatele lui Radu Mazăre, respectiv fost consilier al aceluiaşi fost edil.
Detaliile proiectului menţionat mai sus le puteţi consulta aici:
Alexandra CUCU



























