Compania Națională de Investiții (CNI) a lansat o licitație în ceea ce privește serviciile de proiectare-proiect tehnic si detalii execuție, execuție lucrări și asistență tehnică din partea proiectantului pe perioada execuției lucrărilor: „Reabilitare, modernizare, extindere si dotare cămin cultural in comuna Poarta Albă, Aleea Cantinei, nr. 2”.
Valoarea estimată este de 4.786.643,44 lei, fără TVA, compusă din cheltuieli pentru proiectare și asistență tehnică – 210.537,88 lei și cheltuieli pentru investiția de bază de 4.489.953,65 lei. După finalizarea lucrărilor beneficiarul este Primăria Poarta Albă.
Clădirea existentă este de tip parter, construită din zidărie portantă de cărămidă, cu structuri metalice de întărire, pe latura de nord-est, respectiv cu stâlpi și grinzi de beton armat pe latura de sud-vest.
Construcția a avut inițial funcțiunea de cantină pentru elevi, cuprinzând două săli cu suprafețe mai mari, pe o deschidere de 10m: sala de servirea mesei cu funcțiunea actuală de sală de activități 1 și bucătăria, cu funcțiunea actuală de sală de activități 2 Pe axa longitudinală a tronsonului format de cele două Săli este montată o structură de rezistență cu stâlpi și grinzi din elemente metalice, acoperită estetic cu panouri de gips carton, în zona sălii de activități 1, respectiv cu stâlpi și grinzi de beton armat în zona sălii de activități culturale 2 Finisajele interioare și exterioare sunt zugrăveli lavabile. În grupurile sanitare pereții sunt placați cu faianță fug pe fug, până la o înălțime de min. 180. Pardoselile sunt din gresie ceramică sau ciment sclivisit. La grupurile sanitare pardoselile sunt placate cu gresie ceramică. Învelitoarea este din țiglă metalică pe structura de lemn.
Tâmplăria este din PVC cu geam termopan Suprafața construcțiilor existente este de 509mp înregistrată în inventar, fiind compusă din două corpuri distincte: clădirea propriu zisă de 500mp: -clădire anexă, depozit de combustibil solid, 9mp. În releveul de arhitectură al incintei existențe, apare un al treilea corp de construcție.
Clădirea existentă nu face obiectul autorizării ISU, conform HG571/2016. Suprafața desfășurată fiind mai mică de 60Ximp, fără spațiile definibile ca „săli aglomerate”.
Loredana MIHAI
Citește și:



























