• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
19 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Societate Educatie

ANR atrage, din nou, atenția că nu toate formele de învățământ de la UMC sunt aprobate

24 iulie, 2024
in Educatie
0
1.2k
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

În conformitate cu prevederile legale în vigoare, așa cum se regăsesc în OG 42/1997 (R) și OMT 1354/2007, activitățile de educare, respectiv pregătirea profesională şi perfecționarea personalului navigant român se desfășoară numai printr-o formă de pregătire aprobată.

Forma de pregătire aprobată pentru obținerea și menținerea valabilităţii brevetelor şi certificatelor personalului navigant reprezintă totalitatea cursurilor organizate de un furnizor de educație, de formare profesională sau de perfecționare, aprobate de Autoritatea Navală Română. ANR are obligaţia să monitorizeze permanent respectarea condițiilor în baza cărora au fost aprobate formele de pregătire, modul de derulare a acestora, inclusiv calificarea şi experienţa personalului didactic şi ale instructorilor, precum şi baza tehnico-materială de care dispune furnizorul de educație pentru pregătirea viitorilor navigatori. Monitorizarea se efectuează exclusiv pentru forma de pregătire aprobată conform documentației pe care furnizorul de educație o înaintează ANR spre verificare și aprobare.

Autoritatea Navală Română a informat conducerea Universității Maritime din Constanța, prin adresă scrisă, în data de 20.03.2024, faptul că, începând cu anul universitar 2023-2024, diplomele de studii, adeverințele sau orice alte documente eliberate studenților/absolvenților în cadrul formelor de învățământ în limba română cu frecvență redusă și în limba engleză cu frecvență, nu sunt recunoscute în vederea emiterii brevetelor sau certificatelor de capacitate.

Pentru cele două forme de învățământ anterior amintite, UMC nu a depus niciun document în vederea aprobării acestora, singurele documente depuse fiind pentru forma de învățământ cu frecvență în limba română, potrivit conducerii ANR.

Forma de învățământ a Universității Maritime din Constanța aprobată de Autoritatea Navală Română este forma de învățământ cu frecvență în limba română – aprobarea este parțială deoarece, în urma analizei documentelor pentru toate cele trei specializări  (Navigație, Electromecanică, Electrotehnică), a fost respins modulul de limba engleză conform modelului de curs IMO 3.17 și pentru modelele de curs IMO 7.03 (nivel operațional) și 7.01 (nivel managerial) aprobarea a fost emisă sub rezerva prezentării unui plan de rectificare. Având în vedere că, până acum, planul de rectificare nu este aprobat, Autoritatea Navală Română nu va mai recunoaște diplomele de studii, adeverințele sau orice alte documente emise studenților sau viitorilor absolvenți de către acest furnizor de educație, pentru toate cele trei specializări, până la rectificarea observațiilor și neconformităților comisiei de verificare.

Forma de învățământ cu frecvență redusă și forma de învățământ cu frecvență în limba engleză nu sunt forme de învățământ aprobate de ANR, conform prevederilor Ordinului MT nr. 1354/2007, nefiind depus niciun document în acest sens.

Potrivit ANR, Universitatea Maritimă din Constanța a informat-o, în luna aprilie 2024, că va propune studenților de la forma de învățământ cu frecvență redusă ce intenționează să se adreseze către ANR în vederea obținerii brevetului maritim, trecerea la forma de învățământ cu frecvență, dându-le posibilitatea recuperării cursurilor ce nu erau incluse în forma de învățământ cu frecvență redusă.

În concluzie, referitor la afirmațiile Universității Maritime din Constanța de pe site-ul propriu, prin care susține că forma de învățământ cu frecvență redusă este auditată periodic de ANR și că forma de învățământ cu frecvență în limba engleză este certificată de ANR, acestea nu se susțin, conform conducerii ANR, fiind forme de pregătire neaprobate de către Autoritatea Navală Română, absolvenții acestor forme de învățământ neputând obține documente eliberate de ANR.

V.I.

Tags: anrbrevetConstantafocuspressmarinaristiristudentiumc
ShareTweetSend
Previous Post

Constănțenii de la Capitol au, din nou, apă rece

Next Post

Invitație City Park Mall la The Color Run România!

Alte Stiri

Ultima Ora

Năvodari, capitala roboticii: etapa regională a World Robot Olympiad 2026 confirmă ascensiunea orașului pe harta educației tehnologice din România

6 iunie, 2026
547
Vasile Nicoară, director Colegiul Național Mircea cel Bătrân - stânga
Societate

La mulți ani Colegiului Național „Mircea cel Bătrân”! Urăm aceleași reușite, an de an, și o cât mai grabnică reabilitare a clădirii instituției

1 iunie, 2026
637
Ultima Ora

VIDEO/ GALERIE FOTO. Festivitate de absolvire la Universitatea Andrei Șaguna: invitat de onoare, Sorin Ciutureanu, directorul OIL Terminal

28 mai, 2026
245
Societate

Vacanța de vară 2026 – calendar oficial. Când se încheie cursurile și cât durează vacanța

26 mai, 2026
168
Video

Un model educațional de succes la Năvodari: robotică, tehnologie, performanță și organizarea World Robot Olympiad. Prof. Rădulescu: „Sunt foarte mulțumită de colaborarea cu Primăria și Liceul Lazăr Edeleanu”

23 mai, 2026
251
Daniel David
Societate

VIDEO. Interviu cu Daniel David, ex-ministrul Educației: Bacalaureatul n-ar trebui să fie o condiție pentru facultate, fiindcă așa întreținem industria meditațiilor

22 mai, 2026
231
Societate

Concluziile Inspectoratului Școlar Județean Constanța în cazul copilului agresat în proximitatea Școlii nr. 7

21 mai, 2026
285
Societate

“Copiii noștri vin epuizați de la școală”. Scandal la o școală din Murfatlar, după acuzații grave privind comportamentul unui elev

19 mai, 2026
437
Ultima Ora

Președintele Nicușor Dan a promulgat legea pentru înființarea Universității „Tomis” din Constanța

15 mai, 2026
774
Next Post

Invitație City Park Mall la The Color Run România!

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

„Weekend de Constanța 2026”: Festivalul urban steampunk începe în Parcul Poarta 6

17 iunie, 2026

OMD Mamaia Constanța propune o dezbatere publică privind viitorul Bulevardului Tomis pietonal

17 iunie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.