• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
18 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Actualitate

Atenție la citațiile pe care le primiți pe e-mail: pot fi din categoria „government impersonation scams“

29 februarie, 2024
in Actualitate
0
409
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Metodele de înșelăciune prin intermediul e-mailului continuă. Este vorba de citațiile trimise în numele Poliției Române, despre care oamenii legii spun că fac parte din categoria „government impersonation scams“. De dată recentă, mai mulți constănțeni au primit e-mailuri prin care erau înștiințați că sunt cercetați pentru pornografie infantilă și că trebuie să reacționeze imediat și să răspundă la e-mail.

„Noi, colonel-maior Emil PIETRO, Comandantul Brigăzii pentru Protecția Minorilor (BPM), în colaborare cu Colegiul European de Poliție (CEPOL), vă transmitem această citație, în urma unui sechestru informatic, prin infiltrare cibernetică (autorizat în special din punct de vedere de pornografie infantilă, pedofilie, ciberpornografie, exhibiționism, trafic sexual, din 2014), pentru a vă informa că faceți obiectul mai multor proceduri judiciare conform Codului penal în vigoare, în contextul criminalității informatice. Faptele sunt următoarele: pedopornografie – pedofilie – exhibiționism ciberpornografie – decupropiere. Rețineți cu titlu informativ că legea din martie 2007 majorează pedepsele atunci când propunerile, agresiunile sexuale sau violurile ar fi putut fi comise prin utilizarea internetului și ați săvârșit, în acest scop, aceste infracțiuni menționate mai sus după ce ați fost vizat de către jandarmul nostru cibernetic. datorită fluxului dumneavoastră de date pe internet, care constituie dovada infracțiunilor dumneavoastră. Prin urmare, sunteți rugat să vă faceți auzit prin e-mail, scriindu-ne justificările dumneavoastră, pentru a putea fi examinate și verificate, în vederea evaluării sancțiunilor, și asta într-un termen strict de 72 de ore. După această perioadă, vom fi obligați să transmitem raportul nostru la parchetul de pe lângă Înalta Curte din localitatea dumneavoastră, specialist în criminalitate informatică, în vederea emiterii unui mandat de arestare împotriva dumneavoastră, care va fi transmis, apoi, la Jandarmeria cea mai apropiată de dumneavoastră. locul de reședință, pentru a servi și a afirma ceea ce este drept. Veți fi, așadar, catalogat ca infractor sexual și, așa cum este indicat de procedura de urgență, informațiile dumneavoastră vor fi transmise asociațiilor care luptă împotriva pedofiliei și mai multor canale de televiziune naționale și europene, pentru distribuție masivă, astfel încât familia dumneavoastră, cei dragi și toată Europa, să știe ce faci în fața computerului“, este conținutul citației primite de constănțeni de la adresa pauline.leriche@u-picardie.fr, intitulat „Secretariatul de Brigadă“, cu subiectul „Anchetă – Convocare“.

Poliția Română atrage atenția cu privire la acest tip de emailuri: „În situația în care primiți astfel de email-uri, nesolicitate, vă recomandăm să nu răspundeți, să nu accesați eventualele linkuri sau atașamente și să vă adresați celei mai apropiate unități de poliție sau on-line, pe portalul de petiții al Poliției Române“.

Precizăm că Poliția Română a fost sesizată, încă din anul 2022, cu privire la existența mai multor cazuri de fraude on-line, prin transmiterea unor mesaje prin e-mail, în care anumite persoanele și-ar fi atribuit identitatea unor lucrători cu funcții de conducere din cadrul unor structuri de aplicare a legii (Europol, Interpol, FBI sau Poliția Română).

În aceste cazuri, persoanele vătămate ar fi fost informate că fac obiectul unor presupuse proceduri judiciare, ca urmare a accesării unor site-uri în care sunt prezentate acțiuni cu un caracter sexual explicit, cu minori.

Persoanele bănuite ar fi solicitat plata unor sume de bani, cu titlu de amendă penală, într-un termen scurt, pentru a evita demararea unei proceduri judiciare și emiterea unui mandat de arestare preventivă, pe numele destinatarului e-mailului.

Cu privire la acest tip de fraudă, cunoscută sub denumirea de „government impersonation scams“, instituțiile de aplicare a legii la nivel internațional au transmis mai multe mesaje publice de informare a populației, care pot fi găsite mai jos:

Ce spune Europol

Ce spune FBI

Liliana BELCIUG

Citește și:

Atenție! Nu dați curs acestor tipuri de e-mail!
Tags: citatiiConstantaEmailfocuspressInselaciuneminoripedofiliepolitiapornografiestiri
ShareTweetSend
Previous Post

Municipalitatea nu ar fi pierdut fondurile europene pentru reabilitarea mai multor străzi din centrul Constanței

Next Post

Câte brățări electronice de urmărire a agresorilor a montat Poliția în județul Constanța, până în prezent

Alte Stiri

Justitie

Ce a decis instanța în cazul polițistului de la Medgidia, acuzat de viol

22 mai, 2026
172
Actualitate

Daniel Rafte și Mihai Marius Aurel, zis ”Pitbull”, condamnați definitiv. Cine a primit cea mai mare pedeapsă

22 mai, 2026
713
Actualitate

Cum s-au apărat în fața Curții Supreme: Procurorul Ștefan invocă economii ținute la birou, iar Niță își susține apărarea prin expertiză într-un domeniu de nișă

22 mai, 2026
924
Actualitate

Judecătorii Înaltei Curți au MOTIVAT arestarea procurorilor Niță și Ștefan: ”Atunci când magistrații devin parte a unor grupuri de interes economic…”

22 mai, 2026
1.2k
Microbuz Metropolitan
Actualitate

Accident de muncă la o cunoscută firmă de transport public! Un angajat a murit strivit în timp ce repara un vehicul

22 mai, 2026
732
Dumitru Nichițuș, alias Bebe Briliantu, tânărul mort la Murfatlar
Actualitate

CONDAMNARE DEFINITIVĂ în dosarul tânărului care a murit de la un singur pumn, în Murfatlar: inculpatul a ajuns la Poarta Albă

22 mai, 2026
251
Actualitate

Cine este bărbatul care a tras cu pistolul, în Agigea, supărat că doi copii se jucau cu mingea. I-a nimerit pe părinți

22 mai, 2026
385
Actualitate

FOTO. O femeie de 95 de ani a sărit de la etaj, în Tomis Nord, din cauza singurătății

22 mai, 2026
677
Gigi Valentin Ștefan, Teordor Niță
Actualitate

MOTIVARE. Procurorii Teodor Niță și Gigi Valentin Ștefan, considerați de anchetatorii Parchetului General un PERICOL social extrem de ridicat

22 mai, 2026
1.5k
Next Post
Infractorii poartă brățări electronice de monitorizare. FOTO: Deutschlandfunk kultur

Câte brățări electronice de urmărire a agresorilor a montat Poliția în județul Constanța, până în prezent

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Probleme fără sfârșit! Activitatea Pediatriei Spitalului Mangalia SE SUSPENDĂ!

22 mai, 2026

Constanța, în sărbătoare: mii de oameni au luat cu asalt Bulevardul Tomis și faleza Cazinoului

22 mai, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.