Primăria Municipiului Constanța a demarat un amplu proiect de reconversie și regenerare urbană a zonelor industriale degradate. Acesta implică elaborarea unui Plan Urbanistic Zonal (PUZ), care va stabili direcțiile și reglementările pentru dezvoltarea controlată. În acest context este avansată și ideea relocării Gării CFR.
Administrația locală a lansat, anul trecut, o procedură de licitație publică pentru elaborarea Planului Urbanistic Zonal pentru reconversia și regenerarea urbană a zonelor industriale degradate din municipiu, fiind vorba de o suprafață de aproximativ 420 de hectare. În luna mai 2025, contractul a fost atribuit firmei Agorapolis, pentru suma de 1.250.000 de lei.
Din luna mai și până acum documentațiile au înaintat. Astfel, potrivit reprezentanților Biroului de Presă al Primăriei Constanța, a fost finalizată a doua etapă din patru la Planul Urbanistic Zonal – „Anghel Saligny”.
Scopul PUZ-ului este îmbunătățirea calității vieții, atragerea de noi investiții publice și private, dar și optimizarea traficului și a infrastructurii. La nivelul municipiului sunt identificate șase zone industriale: Halta Traian, Palas – CET, Oil Terminal, Caraiman, Valu lui Traian și Oierie Palas. Acestea sunt spații care, în prezent, fie sunt abandonate, fie au fost scoase din uz.
Proiectul de reconversie și regenerare urbană Zone industriale degradate „Anghel Saligny“ trebuie să asigure implementarea operațiunilor integrate menționate de legislația specifică și, în funcție de nevoile identificate și specificitatea zonei, să permită realizarea mai multor activități cu caracter general. Dintre acestea amintim de modernizarea și reconfigurarea sistemului de transport, a rețelelor stradale și a căilor de rulare în zona de interes, implementarea de sisteme destinate managementului inteligent al traficului rutier urban și dezvoltarea infrastructurii necesare pentru fluidizarea traficului, și asigurarea unei coordonări unitare a tuturor rețelelor de transport public.
Totodată, este prevăzută relocarea Gării CFR și realizarea unui hub de transport intermodal în conexiune cu proximitatea autostrăzii sau identificarea de moduri de valorificare a Tunelului Anghel Saligny.
În cazul căilor ferate care traversează teritoriul studiat, în zonele stațiilor, haltelor și punctelor de oprire feroviare, în zonele adiacente infrastructurii feroviare și zonele activelor feroviare dezafectate vor fi vizate ambele părți ale căii ferate, pentru a putea fi realizate poduri rutiere și pasaje pietonale supraterane sau subterane necesare, pentru a face accesibile și a multiplica fluxurile de circulație și relațiile funcționale dintre acestea și zonele situate de-o parte și de alta a liniilor de cale ferată. Intervențiile specifice proiectului de regenerare urbană din zona liniilor de cale ferată pentru executarea de legături/pasaje de legătură vor avea la bază avizul tehnic de specialitate eliberat de administratorul infrastructurii feroviare, în condițiile legii.
Un alt punct prevede execuția lucrărilor de construire, reconstruire, consolidare, extindere, reabilitare, schimbare de destinație a clădirilor, inclusiv demolarea clădirilor aflate într-o stare avansată de degradare, situate pe terenurile supuse intervențiilor și care nu aparțin patrimoniului național cultural.
Mihaela GIUGLEA





























Joaca cu banii prostilor pentru asa zisa cresterii a calitatii vietii ( nu a lor,ci a firmelor de casă)…