• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
12 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Ultima Ora

Buletin COVID-19. În județul Constanța au fost înregistrate patru cazuri

2 iunie, 2021
in Ultima Ora
0
Foto: GettyImages

Foto: GettyImages

1
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Până miercuri, 2 iunie a.c., pe teritoriul României, au fost confirmate 1.078.142 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19), iar 1.040.869 de pacienți au fost declarați vindecați.  În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 164 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2119040,50
2.Arad2360430,16
3.Argeș2732360,32
4.Bacău2602550,13
5.Bihor2920770,39
6.Bistrița-Năsăud1185400,19
7.Botoșani1414120,18
8.Brașov4362020,33
9.Brăila1326400,24
10.Buzău1255720,18
11.Caraș-Severin1144040,43
12.Călărași1003710,16
13.Cluj57447190,37
14.Constanța4288740,25
15.Covasna852810,26
16.Dâmbovița2245960,15
17.Dolj26584110,15
18.Galați27589160,28
19.Giurgiu1100110,16
20.Gorj920000,08
21.Harghita825830,17
22.Hunedoara2285230,17
23.Ialomița1075320,19
24.Iași4233310,19
25.Ilfov4503680,35
26.Maramureș2035410,15
27.Mehedinți832100,20
28.Mureș2390560,22
29.Neamț1890520,32
30.Olt14577100,19
31.Prahova35208240,39
32.Satu Mare1296410,1
33.Sălaj1092320,19
34.Sibiu2646170,43
35.Suceava2415900,13
36.Teleorman1366700,16
37.Timiș5425570,25
38.Tulcea842730,33
39.Vaslui1594860,12
40.Vâlcea1639320,25
41.Vrancea1067140,18
42.Mun. București183351180,31
43.Cazuri noi nealocate pe județe

458*
-40
TOTAL1.078.142164

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 45 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA8
2ARAD2
3ARGEŞ2
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI1
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ0
14CONSTANŢA1
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ1
18GALAŢI2
19GIURGIU1
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI4
25ILFOV1
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI6
29MUREŞ0
30NEAMŢ4
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE2
35SIBIU1
36SUCEAVA0
37TELEORMAN1
38TIMIŞ0
39TULCEA1
40VÂLCEA0
41VASLUI1
42VRANCEA1

TOTAL45

Până astăzi, 30.415 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 01.06.2021 (10:00) – 02.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 62 de decese (35 bărbați și 27 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Bacău, Bihor,Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Hunedoara, Harghita, Ilfov, Ialomița, Iași, Mehedinți, Neamț, Prahova, Sibiu, Timiș și Municipiul București. 

26 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 deces s-a produs în luna septembrie 2020, 3 în luna octombrie 2020, 5 în luna noiembrie 2020, 14 în luna decembrie 2020, 2 în ianuarie 2021 și 1 în februarie 2021, în județele Botoșani, Călărași și Hunedoara.

Dintre cele 62 de decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 6 la categoria 50-59 de ani, 15 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 60-69 ani, 19 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

59 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.089. Dintre acestea, 391 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.924.894   teste RT-PCR și 1.179.766 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 10.475 de teste RT-PCR (4.256 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.219 la cerere) și 6.270 de teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 5.117 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.497 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 27.695 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 54 de persoane.

Tags: coronavirus constantacoronavirus in romaniastiri constanta focus pressstiri coronavirus
ShareTweetSend
Previous Post

VIDEO. În Valu lui Traian se vor construi o grădiniță și o școală, în cartierul nou

Next Post

Lista cu rata de infectare în localitățile județului Constanța

Alte Stiri

Ultima Ora

Dispare de mâine taxa de 25 de lei pe coletele Temu, Shein și AliExpress. UE introduce două taxe în locul ei. Cât vor costa comenzile de la 1 noiembrie

31 octombrie, 2026
0
Ultima Ora

Zeci de tineri șahiști, față în față cu marii maeștri Elena Cosma și Andrei Murariu, la Năvodari

31 octombrie, 2026
8
Ultima Ora

31 octombrie – Ziua internațională a Mării Negre

31 octombrie, 2026
19
Imagine cu rol ilustrativ
Ultima Ora

A consumat alcool, apoi a plecat cu mașină să-și cumpere țigări, dar a dat nas în nas cu polițiștii, la Hârșova

31 octombrie, 2026
20
Ultima Ora

Andreea Bănică a dat cărțile pe față! Vedeta a vorbit despre divorț: „S-au mai făcut încercări, au fost inventate tot felul de scenarii”

31 octombrie, 2026
53
Ultima Ora

Acțiune în forță a polițiștilor, la Constanța: șoferii turmentați au fost trași pe dreapta

31 octombrie, 2026
31
GETTY
Ultima Ora

Cum a ajuns o casă din Ungaria să fie distrusă de o trotinetă electrică. O familie cu doi copii a rămas fără locuință

31 octombrie, 2026
17
OLX
Ultima Ora

Mare atenție! Fraudă pe OLX, sub pretextul unei vânzări deja plătite. Escrocii cer datele cardului și soldul contului

31 octombrie, 2026
29
Sursă foto: Agencja FORUM
Ultima Ora

Criza politică de proporții din Polonia bubuie la București

31 octombrie, 2026
35
Next Post
sursa foto: Digi24.ro

Lista cu rata de infectare în localitățile județului Constanța

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Dispare de mâine taxa de 25 de lei pe coletele Temu, Shein și AliExpress. UE introduce două taxe în locul ei. Cât vor costa comenzile de la 1 noiembrie

31 octombrie, 2026

Zeci de tineri șahiști, față în față cu marii maeștri Elena Cosma și Andrei Murariu, la Năvodari

31 octombrie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.