• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
24 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Politica

Candidaţii dreptei la Constanţa: detalii amuzante despre legăturile cu GSP şi PNL

2 martie, 2020
in Politica
0
Stelian Ion

Stelian Ion

5
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Tensiunea creşte în privinţa anunţării candidatului din partea PNL la Primăria Constanţa. Ultimele zile au fost „de foc” pentru preşedintele PNL Constanţa, Bogdan Huţucă, el având misiunea de a ţine echipa unită, chiar şi în condiţiile în care candidat la Primăria Constanţa ar fi Vergil Chiţac (parlamentar plecat din PNL, după cum se ştie, cu scandal). Varianta probabilă (99%) Vergil Chiţac a făcut deja o „victimă”: Septimiu Bourceanu nu mai este candidatul PNL pentru Consiliul Judeţean Constanţa – https://focuspress.ro/hutuca-bourceanu-nu-candideaza-pentru-consiliul-judetean-are-alte-optiuni-privind-cariera-politica/

Aşadar, Bogdan Huţucă trebuie să gestioneze şi problema candidatului pentru CJC, iar conform unor primari, s-au discutat inclusiv variantele: Goerge Scupra (primarul din Ovidiu), Vasile Delicoti (primar Poarta Albă), Florin Mitroi (primar Valu lui Traian).

Până se dumireşte PNL care sunt candidaţii pentru Primărie, respectiv Consiliul Judeţean, ştim clar că Decebal Făgădău este candidatul PSD pentru încă un mandat, Mircea Dobre (deputat) este candidatul Pro România la primărie, apoi avem o serie de candidaţi cu semnul întrebării. Unul dintre ei este deputatul USR Stelian Ion, care, după ce a atacat PNL din toate poziţiile, a conştientizat că dacă dreapta nu se coagulează, PSD va fi din nou câştigător. Prea târziu, pentru că liberalii, din nou pe cai mari în sondaje, nu sunt dispuşi să negocieze cu acesta mai mult decât sprijinul pentru un candidat al PNL, cu susţinerea USR, nicidecum să-l susţină ei pe Stelian Ion. Acelaşi Stelian Ion a mai făcut o greşeală de comunicare, recent, afirmând că doreşte să colaboreze cu forţele de dreapta, dar nu crede că ar putea colabora şi cu PMP, pentru că acest partid a „coabitat” cu PSD (declaraţii VIDEO AICI). Păi, dacă stăm şi ne uităm în istorie (recentă chiar), şi PNL a avut alianţă cu PSD, şi încă una pentru guvernarea României. În orice caz, după apelul la negocieri, Stelian Ion a revenit duminică, 2 martie, cu următorul anunţ: „Nu se retrage nimeni din nicio cursă pentru primărie. Cel puţin eu şi USR vom continua să ne întâlnim cu constănţenii, să-i ascultăm şi să-i convingem că suntem pregătiți să preluăm conducerea acestui oraş. De câteva săptămâni suntem pe străzi: la Brotăcei, în Pţa Tomis 3, pe Ştefan cel Mare, în Km 4-5, în Piaţa Griviței. Urmează şi alte zone până când vom acoperi Constanţa. Astfel de drumuri sunt şi ocazii să vezi la tot pasul ce-a făcut PSD din oraş. Să vezi cu câtă delăsare i-a tratat de 20 de ani problemele, cum l-a parcelat şi l-a acaparat. De aceea, i-am chemat alături pe toți cei care îşi dau seama ce pacoste este acest partid pentru oraşul nostru. Trebuie să ne punem la aceeaşi masă, să vedem ce atuuri, ce resurse şi câtă determinare are fiecare şi cum putem să ne integrăm ideile. Nu propunem un troc, ci o negociere complexă care presupune şi discuţii despre echipele pentru Consiliul Local şi Consiliul Judeţean, discuţii în care un rol esenţial, cel puţin pentru noi, îl vor avea ideile din programul nostru. Deci încă o dată: n-am renunţat, nu ne-am pus problema să renunțăm și facem tot ce putem să rupem Constanţa de epoca Mazăre-Făgădău, scoţând-o din promiscuitate, din cenuşiu şi din blazare”.

Până se lămureşte Stelian Ion încotro duce discursul şi dacă vrea alianţă şi cu cine, trecem la Ovidiu Cupşa, care dorea să fie candidatul PNL, dar nu-isurâd şansele. Cine ştie, poate îi propune PNL să candideze la Consiliul Judeţean sau ALDE la Primăria Constanţa, că şi aşa nu are candidat.  

Mai departe, Horia Constantinescu s-a înscris şi el în cursă. El a părăsit de dată recentă PSD, partid despre care spune că nu i-a oferit ocazia să candideze. Situaţia este un pic bizară: PSD n-ar fi avut nici un motiv să decidă că Decebal Făgădău nu mai este candidatul, iar asta pentru că e o cutumă să candideze edilul în funcţie; apoi, sondajele nu sunt chiar atât de prăpăstioase pe cât susţin unii în privinţa lui Făgădău. Prin urmare, de ce ar fi sperat Constantinescu să-l desemneze PSD candidat la Primăria Constanţa?

O altă candidatură independent este cea a Nicoletei Ploscaru. Candidata care se prezintă drept “naşa” care se luptă cu mafia, cu Felix Stroe şi restul din PSD, a fost în trecut membră PNŢCD şi PNG.

Şi fostul consilier local Tudorel Chesoi, de la ţărănişti, candidează. Probabil că pe acest candidat nu se va obosi nimeni să îl atace sau să îi aducă aminte de prosperitatea dobândită în mandatele lui Radu Mazăre, pentru că probabil nimeni nu se aşteaptă să câştige un procent peste 3%.

Nu ştim dacă lista se încheie aici (aşteptăm să se decidă şi Claudiu Palaz de la PMP), dar să revenim asupra lui Stelian Ion, pentru că în week-end a avut parte de mai multe evenimente: a avut întâlniri cu electoratul, în pieţe, şi s-a bucurat de vizita unui coleg parlamentar care şi-a deschis sediu şi la Constanţa. Urmare a vizitei la Constanţa, europarlamentarul USR Nicu Ştefănuţă a transmis un mesaj despre ce ar fi descoperit în Portul Midia, acolo unde Grup Servicii Petroliere descarcă oile moarte de la bordul navei Queen Hind. Interesul europarlamentarului faţă de acest subiect este o frumoasă „coincidenţă” dacă ne amintim că, în campania trecută de la locale (2016), s-a vorbit mult despre faptul că Vergil Chiţac a fost impus de GSP drept candidat al PNL la primărie. Tot atunci se comenta despre faptul că Grup Servicii Petroliere ar fi finanţat „la greu” campania lui Vergil Chiţac (notă: aşteptăm cu nerăbdare să fim vehement contrazişi). Aşadar, în contextul în care GSP se prezumă a fi susţinător al lui Vergil Chiţac (de fapt patronul GSP, Gabriel Comănescu), păi… parcă e oarecum firesc ca USR să simtă nevoia să zică ceva „pe invers” la adresa acestei companii. E ca şi cum USR sau Stelian Ion n-ar îndrăzni să-l atace direct pe Vergil Chiţac, aşa că lovitura este „prin învăluire”.

P.S.: Comentariul europarlamentarului USR este pe lângă adevăr:

Reacţia Grup Servicii Petroliere, după ce un europarlamentar USR a susţinut că e „bombă ecologică” în Portul Midia: FAKENEWS

Alexandra CUCU

ShareTweetSend
Previous Post

Arheologii care au făcut o lucrare de mântuială la Agigea, suspendaţi. O parte dintre ei s-au ocupat şi de săpăturile de la „Lupoaică”

Next Post

Pete Buttigieg va părăsi cursa pentru președinția SUA

Alte Stiri

Administratie

Expertiza tehnică, așteptată de 3 ani, reaprinde războiul dintre ABADL și Primăria Năvodari, pentru faleza și malul lacului, în Mamaia Nord

23 mai, 2026
128
Administratie

În ce zone din Constanța va fi modernizat iluminatul public în acest an și cât costă

23 mai, 2026
98
Colaj: Paul Foleanu, Primăria Municipiului Mangalia
Politica

VIDEO. Foleanu face plângere penală împotriva celor care au generat o datorie uriașă către Calatis Therm, bani care vor fi plătiți din bugetul local

23 mai, 2026
294
Politica

Construcția parcărilor supraetajate din Constanța nu va începe nici în acest an

22 mai, 2026
136
Ultima Ora

Consiliul Județean Constanța, convocat în ședință: o nouă tentativă pentru alegerea celui de-al doilea vicepreședinte

22 mai, 2026
162
Sediu Termoficare Constanța SRL
Administratie

Bugetul Termoficare Constanța pentru 2026: Societatea estimează un profit modest și mizează pe reducerea pierderilor din rețea

22 mai, 2026
78
Administratie

GALERIE FOTO. Planuri mărețe la Eforie: trei terenuri degradate vor deveni parcuri moderne. Iată cum vor arăta noile spații

22 mai, 2026
757
Stelian Gheorghe, primar Topraisar.
Administratie

Comuna Topraisar continuă investițiile: gaze, extinderea Căminului Cultural și modernizarea iluminatului public

22 mai, 2026
573
Primăria Municipiului Mangalia
Politica

Goldterm ar putea prelua transportul public local din Mangalia. Cum este posibil?

21 mai, 2026
122
Next Post

Pete Buttigieg va părăsi cursa pentru președinția SUA

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Pensiile din iunie 2026 vin mai târziu pentru milioane de români

23 mai, 2026
Imagine cu rol ilustrativ. FOTO: Playtech

Depui frecvent bani în cont direct la bancomat? ANAF e cu ochii pe tine! Anumite tranzacții pot fi considerate suspecte

23 mai, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.