Primarul municipiului Constanța, Vergil Chițac, a semnat, în luna februarie 2023, contractul de finanțare pentru „Creșterea eficienței energetice a imobilului Casa Căsătoriilor“. Se vor derula lucrări de termoizolare a clădirii, înlocuire a tâmplăriei, a tuturor instalațiilor electrice, sanitare și termice, precum și montarea unui sistem de producere energie din surse regenerabile.
În ședința Consiliului Local din data de 30 mai, a fost aprobat și proiectul de hotărâre pentru modificarea Hotărârii Consiliului Local nr. 241/2023, privind aprobarea documentației de avizare a lucrărilor de intervenție și a principalilor indicatori tehnico-economici pentru obiectivul de investiții „Creșterea eficienței energetice a imobilului Casa Căsătoriilor, Constanța“.
Actuala clădire se află într-o stare tehnică degradată, existând fisuri vizibile în zidărie și nu îndeplinește condițiile de performanță termoenergetică. Principale lucrări propuse sunt: repararea elementelor nestructurale și restaurarea elementelor arhitecturale, conservarea elementelor naturale existente, demolarea parțială a unor elemente structurale, consolidarea cu profile metalice, înlocuirea sistemului electric și de iluminat. De asemenea, se va avea în vedere păstrarea imaginii arhitecturale existente și punerea clădirii în valoarea prin intermediul finisajelor.
Conform devizului general, valoarea totală estimativă a investiției este de 19.448.347,25 lei, TVA inclus.
Finanțarea proiectului „Creșterea eficientei energetice a imobilului Casa Căsătoriilor“ este acordată Unității Administrativ-Teritoriale Municipiul Constanța de către Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, prin Planul Național de Redresare și Reziliență – Componenta 5 – Valul renovării, având durată contractuală de 36 de luni.
Mihaela GIUGLEA




























4 milioane de euro va construiati un sediu cu 3-4 nivele si nu mai erea nevoie sa furati Casa Maistrilor Militari!