Constănțeanca Simona Halep s-a calificat în optimi de finală la US Open

0
22

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, locul 13 mondial, s-a calificat vineri în optimi de finală la US Open după o victorie în trei seturi, 7-6 (13/11), 4-6, 6-3, în meciul cu kazaha Elena Rîbakina, poziţia a 20-a în clasamentul WTA.

Simona Halep, cap de serie N.12, în vârstă de 29 de ani, s-a impus după 2 ore şi 21 de minute într-un duel foarte strâns cu o adversară cu şapte ani mai tânără, care a fost favorită N.19. Halep a început slab meciul şi Rîbakina a reuşit break-ul, conducând cu 2-0 în primul set, după care s-a desprins la 3-0, înainte ca românca să revină, să reuşească şi ea un break şi să egaleze, 3-3. Setul a fost în continuare foarte echilibrat şi s-a ajuns la tiebreak, unde fostul lider mondial a condus cu 6-2, însă adversara sa a opus o mare rezistenţă, românca impunându-se în cele din urmă cu 13-11.

Halep şi Rîbakina se mai întâlniseră până acum de două ori în circuitul profesionist, fiecare având o victorie. Rîbakina a câştigat prin abandonul Simonei, la scorul de 5-4 pentru kazahă, în 2019, în optimile turneului de la Wuhan. Halep s-a impus în 2020, în finala de la Dubai, cu 3-6, 6-3, 7-6 (5). Halep a încheiat cu un as, cinci duble greşeli, 24 winners şi 36 erori neprovocate, în timp ce Rîbakina a avut 14 aşi, cinci duble greşeli, 34 winners şi 52 erori neforţate.