• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
24 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Societate

VIDEO. Coțofan: „Perdeaua forestieră ajută foarte mult în zona orașelor, să ai o temperatură mai plăcută“

23 martie, 2022
in Societate
1
11
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Dumitru-Marius Coțofan, directorul Centrului Regional de Meteorologie Dobrogea, a vorbit, în cadrul unui interviu acordat cotidianului Focus Press, despre importanța plantării perdelelor forestiere în județul Constanța. Acestea ajută împotriva adversităților climatice, înzăpeziri sau vânt.

Directorul Coțofan a declarat că aceste investiții încep timid, însă este un pas spre normalitate. Totodată, el a explicat câte astfel de păduri forestiere avea România în anii 1920 și 1960. Despre acest subiect a vorbit făcând referire la lipsa precipitațiilor și, implicit, a umidității în Dobrogea, fapt pentru care investiții cu costuri mai mici ar fi aceste păduri forestiere, deoarece sistemul de irigații generează costuri mult mai mari.

„Perdelele forestiere se pot face cu costuri mult mai mici decât un sistem de irigații. Legat de acest subiect, au fost și discuții politice, dar importanța lor nu poate fi negată de nimeni. Istoricul perdelelor forestiere în România a început în 1870, Ion Enescu a înființat primele perdele forestiere, după care, cu ajutorul Regelui Carol I, a făcut vizite în teren și în 1875 a înființat primele culturi de salcâm în zona Olteniei. Vedem acum, în zona Dăbuleni, acele degradări de sol, avem nisip și vânturile din sud erodează foarte mult solul. România le avea în 1920, inclusiv în zona de Cadrilater, și dacă mergeți în Bulgaria o să vedeți diferența, pentru că ei au păstrat aceste perdele forestiere. Ei au înființat perdele forestiere și după 2021. Revenind, în 1960 au venit din dorința de a avea cât mai mult teren arabil, aveam la momentul acela 4000 mii de hectare de perdele forestiere, înființate în 1921, iar la seceta din 1946, care este cea mai renumită secetă, venea după al doilea Război Mondial și era foamete în țară, în zonele de perdere forestiere au avut producții cu 300% mai mari decât în zonele în care nu existau aceste perdele forestiere“, a declarat Dumitru-Marius Coțofan, directorul Centrului Regional de Meteorologie Dobrogea.

Acesta a explicat care sunt beneficiile perdelelor forestiere, în ceea ce privește vremea, dar și pentru circulație, mai ales în zona autostrăzilor.

„Perdeaua forestieră ajută foarte mult în zona orașelor, să ai o temperatură mai plăcută. În zona de agricultură, ne ajută foarte mult să menținem umiditatea și noi chiar o să facem, anul acesta, niște măsurători cu ajutorul fermierilor, ca să vedem care este temperatura în zonele cu perdele forestiere, dar și în zone fără perdele forestiere. De aceea spun, până nu se vor realiza aceste perdele forestiere, pe o parte și pe alta a autostrăzii, noi în Dobrogea vom avea întotdeauna drumuri blocate si autostradă blocată. Perdeaua forestieră ne ajută foarte mult la circulație“, a mai declarat Coțofan. 

Directorul Centrului Regional de Meteorologie Dobrogea a precizat și în ce zone din județul Constanța au început să apară astfel de perdele forestiere.

„Toată lumea este de acord că trebuie să avem aceste perdele forestiere, timid, timid văd că spre București se fac pași în acest sens. Lucrările au început târziu, dar bine că încep aceste lucrări. Ăsta ar fi un pas spre salvarea agriculturii, apoi va urma partea de irigații, aici este problema banilor. Dar secetă în România vom avea, mai ales în regiunea Dobrogei, în acest sens trebuie să îi privim cu admirație pe fermieri, pentru că lucrează din greu în acest domeniu. Legat de proiectele de perdele forestiere, sunt cele inițiate de către Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR). Avem deja o perdea forestieră foarte frumoasă între Cernavodă și Fetești, cu mai multe soiuri de copaci, care arată foarte bine. Se va face și între Constanța și Cernavodă, dar timid“, a conchis Dumitru-Marius Coțofan, directorul Centrului Regional de Meteorologie Dobrogea.

Loredana MIHAI

Citește și:

Garda forestieră București, investiție în județul Constanța: perdele forestiere pe DN3 Ostrov – Constanța
INTERVIU cu Marius Coțofan, directorul Centrului Regional de Meteorologie Dobrogea: „După estimări, abia după 21 martie vremea se va încălzi timid”
Tags: agriculturaautostradacentru meteoConstanţadobrogeafocuspressmarius cotofanperdele forestieresecetastiristiri constanta
ShareTweetSend
Previous Post

Autorizație de construire pentru extinderea la patru benzi de circulație a drumului dintre Poarta 10 și Poarta 10bis

Next Post

Achiziții pentru mașinile electrice și la Consiliul Județean și la Primăria Constanța

Alte Stiri

sursa foto: Filip Tompe
Administratie

CT BUS pregătește trecerea la transport regional: noi investiții, trasee extinse și transport metropolitan din noiembrie

19 august, 2026
139
Societate

VIDEO/ GALERIE FOTO. De la Lupoaică la strada Traian și alte artere boeme: clădirile istorice care prind din nou viață în Peninsulă

19 august, 2026
225
FOTO: Facebook
Administratie

PROBLEME GRAVE la Cogealac: sănătatea cetățenilor, pusă în pericol! Apa de la robinete NU este bună de consum dacă nu este fiartă înainte

18 august, 2026
717
sursa foto: Facebook
Societate

Comisia Zonală a Monumentelor Istorice a RESPINS demolarea unei VILE din Eforie Nord

18 august, 2026
2.2k
Foto-arhivă
Justitie

Te poate obliga șeful să stai 8 ore în picioare, chiar dacă nu ai clienți? Ce prevede LEGEA

18 august, 2026
954
Ultima Ora

Concurs pentru funcțiile de conducere din școlile constănțene: Condiții de participare și calendarul înscrierilor pentru sesiunea 2026

17 august, 2026
142
sursa foto: gds.ro
Ultima Ora

Aplicația e-Terra funcționează din nou: ANCPI a soluționat aproape 100.000 de cereri într-o săptămână

17 august, 2026
155
Foto cu rol ilustrativ
Societate

Tragedie la o pensiune din județul Tulcea: O fetiță de 8 ani a murit înecată în piscină

17 august, 2026
430
Societate

TRAGEDIE LA OLIMP! Vlad și Ionuț, cei doi frați din Vaslui, au murit înecați în mare

17 august, 2026
1.5k
Next Post
FOTO: EnelX

Achiziții pentru mașinile electrice și la Consiliul Județean și la Primăria Constanța

Comentarii 1

  1. VARDOL eugenia says:
    4 ani în urmă

    DAR PARCA A FOST RĂU CONSTANTINESCU CIND A PUS ACESTE PERDELE ???.. A SI FOST CONDAMNAT . ??

    Reply

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Tigri și un pui de leu mort în congelator: Ce a găsit Garda de Mediu la o grădină zoologică ilegală din Dâmbovița

19 august, 2026
foto: Facebook

Legea salarizării, negociată cu oficialii europeni: Pîslaru a trimis proiectul la Bruxelles

19 august, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.